Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezpłatne badania zaburzeń mowy

Treść

Jutro Polski Związek Logopedów po raz czwarty organizuje Ogólnopolską Akcję "Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych", w ramach której ponad 700 specjalistów z całej Polski przeprowadzi badania oraz udzieli porad osobom cierpiącym na zaburzenia mowy.

Najważniejsze działania, jakie będą podjęte w ramach tegorocznej akcji, dotyczą zapewnienia bezpłatnej diagnozy i porady logopedycznej, ułatwienia wczesnego rozpoznania zaburzeń mowy we wszystkich środowiskach (szczególnie w małych miejscowościach), upowszechnienia informacji o nowoczesnych metodach terapii i profilaktyki logopedycznej oraz rozszerzania internetowej bazy adresowej placówek oferujących pomoc w zakresie diagnozy i terapii mowy i skrócenia czasu oczekiwania na bezpłatną konsultację. Do akcji mają włączyć się pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek oświatowych, publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz prywatnych gabinetów logopedycznych. Łącznie będzie to około 770 specjalistów. Organizatorzy liczą, że przyjętych zostanie ok. 5 tys. osób. W poprzednich latach udało się zdiagnozować łącznie prawie 13 tys. osób.
W opinii Polskiego Związku Logopedów, konieczne jest uświadomienie polskiemu społeczeństwu, jak ważne jest wczesne wykrycie oraz szybkie leczenie wad mowy. - Ludzie często lekceważą ten problem. Tymczasem wady wymowy, jak np. seplenienie, są skutkiem nieprawidłowego działania mózgu. Tu może pomóc tylko specjalista - powiedział nam Jerzy Rządzki, koordynator akcji.
Akcja ma ułatwić dostęp do specjalistów. Problem jest o tyle ważki, iż w kraju działają tylko 4 specjalistyczne ośrodki logopedyczne, do których przyjmowane są wyłącznie osoby posiadające skierowanie. Ponadto wciąż brakuje specjalistów - w Polsce jest ich ok. 5 tys. - To za mało w stosunku do potrzeb - ocenia PZL. Związek szacuje, że aż 70 proc. dzieci w wieku przedszkolnym potrzebuje pomocy logopedy. Dotyczy to głównie dzieci z obszarów wiejskich, dlatego PZL zachęca, by w akcji wzięli udział dyrektorzy małych placówek wiejskich, w których na co dzień nie ma logopedów lub dostęp do tego typu specjalistów jest utrudniony. W ramach akcji istnieje możliwość zaproszenia logopedów i zorganizowania punktu bezpłatnej diagnozy na swoim terenie. Może się to okazać początkiem owocnej współpracy zapewniającej małym pacjentom systematyczną opiekę na miejscu. Wszystkie badania w ramach tegorocznej akcji będą całkowicie bezpłatne, a każdy pacjent otrzyma diagnozę na piśmie oraz wskazówki do dalszego postępowania.
Szczególną uwagę należy zwrócić na działania profilaktyczne oferowane przez logopedów przygotowanych do pracy z najmłodszymi dziećmi: noworodkami i niemowlętami, którym ta wczesna wizyta może pomóc prawidłowo rozwijać mowę i uniknąć w ten sposób poważnych zaburzeń w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Anna Ambroziak
Szersze informacje można uzyskać na stronie internetowej Polskiego Związku Logopedów: http://www.logopeda.org.pl, lub też u głównego koordynatora akcji Jerzego Rządzkiego,
tel. 0601 934 558.

"Nasz Dziennik" 2004-11-19

Autor: kl