Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezpłatne badania mammograficzne

Treść

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie nieoczekiwanie otrzymał z Narodowego Funduszu Zdrowia środki na przeprowadzenie prawie 2 tys. bezpłatnych badań mammograficznych. NFZ stawia jednak warunek: wszystkie badania muszą być przeprowadzone do końca lutego.

- Okazało się, że w NFZ znalazły się jeszcze możliwości finansowe, żeby aneksować i przedłużyć "Populacyjny program wykrywania raka piersi metodą mammografii przesiewowej", który realizowaliśmy od października do końca ubiegłego roku - wyjaśnia prof. Jerzy Zagórski, dyrektor IMW. W ramach tego programu IMW przebadał w 2004 r. ok. 1400 kobiet z województwa lubelskiego. U 70 proc. z nich stwierdzono różnego rodzaju zmiany wymagające dalszych badań. - Ewidentnych zmian nowotworowych, bez oceny na tym etapie - czy w formie złośliwej, czy łagodnej - stwierdziliśmy 100. To bardzo duży odsetek - podkreślił dr Jeleniewski, kierujący Zakładem Diagnostyki Obrazowej IMW.
- Aby wykorzystać całą przyznaną nam pulę świadczeń, postanowiliśmy do końca lutego pracować non stop, także w soboty i niedziele - powiedział prof. Zagórski. - Badania te dla wielu pań oznaczają przecież szansę wyleczenia się z choroby nowotworowej - dodał. Instytut Medycyny Wsi zamierza przeprowadzić w tym czasie 1746 bezpłatnych badań mammograficznych, co oznacza przyjmowanie po 40 pacjentek dziennie. Aby tego dokonać, placówka będzie prowadziła szeroką akcję informacyjną w całym województwie. Zapisywać się można telefonicznie, a także za pośrednictwem ośrodków zdrowia w całym regionie. Dzięki temu z szansy zrobienia badań mogą skorzystać również mieszkanki małych miejscowości i wsi. - W ubiegłym roku na badania przyjeżdżały z odległych miejscowości całe autokary kobiet - powiedział nam dr Mirosław Jeleniewski. - Liczymy, że i tym razem uda nam się zmobilizować gminy do skorzystania z tych możliwości - dodał.
Lekarze apelują do kobiet, aby korzystały z tego rodzaju badań. Mammografia to najnowocześniejsza i najlepsza metoda wykrywania wczesnych postaci raka piersi. Po raz pierwszy kobiety powinny zrobić badania po 40. roku życia. Po ukończeniu 50 lat obowiązkowo powinny je powtarzać co 2 lata. W Polsce tego rodzaju badania nie są jeszcze dostatecznie rozpowszechnione. Jedną z barier jest ich cena, która w Lublinie wynosi od 60 do 90 zł. A tymczasem w ciągu ostatnich 10 lat liczba zachorowań na raka piersi wzrosła w naszym kraju o prawie 40 proc. Jednak dzięki szerokiej akcji propagandowej i rozpowszechniającej się profilaktyce coraz częściej pacjentki rozpoczynają terapię we wczesnych stadiach choroby, co umożliwia całkowite wyleczenie.
Z bezpłatnych badań mammograficznych w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie mogą skorzystać te panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego rodzaju badań finansowanych przez NFZ.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: (81) 740 83 00 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00. Badania odbywają się również w soboty i niedziele.
Adam Kruczek, Lublin

"Nasz Dziennik" 2005-01-17

Autor: kl