Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezpłatne badania

Treść

Osoby obciążone dużym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego mogą wziąć udział w "Programie badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego".
Program finansuje Ministerstwo Zdrowia w ramach ogólnokrajowej akcji profilaktycznej. Kolonoskopia jest bezpłatna, zarówno dla osób poddających się badaniu, jak i lekarzy na nie kierujących.
Kolonoskopia to obejrzenie "od środka" całego jelita grubego. Do badania trzeba odpowiednio oczyścić jelito. Pacjent zostanie poinstruowany odnośnie do tej czynności po ustaleniu terminu badania. Program adresowany jest do osób w wieku 50-65 lat, które nie mają objawów sugerujących istnienie raka jelita grubego, osób w wieku 40-65, jeśli u ich krewnych pierwszego stopnia (rodziców, rodzeństwa) rozpoznano raka jelita grubego, oraz osób w wieku 25-65 lat, które obciążone są dużym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, potwierdzonym wynikami badań genetycznych. Dotyczy to osób, które w ostatnich 10 latach nie miały wykonanej kolonoskopii. Do skierowania dołączona jest ankieta, która musi zostać wypełniona przez osoby gotowe poddać się badaniu oraz podpisana przez lekarza kierującego.
Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło 57 ośrodków na terenie całego kraju, które biorą udział w programie. Można je znaleźć na stronie internetowej resoru zdrowia: www.mz.gov.pl. Są to takie placówki jak m.in. warszawski Szpital Bielański, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, Szpital Miejski w Toruniu, wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie.
Anna Zalech

"Nasz Dziennik" 2005-07-12

Autor: ab