Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezpieczeństwo z perspektywy Berlina

Treść

Konferencja bezpieczeństwa w Monachium rozpoczęła się przy znacznie zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. Niemcy mają nadzieję, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joseph Biden jasno da do zrozumienia, iż obecna administracja całkowicie zmieni swoją dotychczasową (reprezentowaną przez prezydenta George'a W. Busha) politykę zagraniczną oraz że Barack Obama zrezygnuje z budowy tarczy antyrakietowej w Europie.

Wśród głównych punktów obrad znajduje się przyszłość Paktu Północnotlantyckiego, wzajemnych korelacji NATO z Rosją, a w tym kontekście problem amerykańskiej tarczy antyrakietowej mającej powstać w Czechach i Polsce, co do której bardzo poważne zastrzeżenia i pretensje zgłasza Rosja. Jak informowaliśmy wczoraj, szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier w ostatnich dniach rozmawiał w Stanach Zjednoczonych o rozbrojeniu i apelował do administracji Baracka Obamy o rezygnację z planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce.
"Pakt Północnoatlantycki i Unia Europejska powinny lepiej i z większą dyscypliną ze sobą współpracować, aby zapewnić światu większe bezpieczeństwo" - napisali tuż przed rozpoczęciem monachijskiej konferencji we wspólnym oświadczeniu kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Merkel i Sarkozy wyrazili ubolewanie, że ze względu na różnice zdań między poszczególnymi krajami nie udało się ustanowić strategicznego partnerstwa pomiędzy Unią Europejską a NATO. Politycy zgodnie uznali, że Europa musi wykazać więcej inicjatywy, bo obecne strategiczne partnerstwo między NATO a Unią nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Opowiedzieli się ponadto za ponownym zbliżeniem Rosji z NATO po tym, jak nastąpiło pogorszenie stosunków w okresie wojny w Gruzji. "Rosja jest ciągle naszym partnerem i sąsiadem o ogromnym znaczeniu" - oświadczyli Merkel i Sarkozy, dodając: "Nie chcemy jeszcze jednej zimnej wojny". Zarówno prezydent Francji, jak i kanclerz Niemiec zapewnili, że są gotowi do zacieśniania współpracy z Rosją i opowiedzieli się za wznowieniem dialogu w Radzie NATO - Moskwa.
Waldemar Maszewski, Monachium
"Nasz Dziennik" 2009-02-07

Autor: wa