Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezkompromisowa służba prawdzie

Treść

Sylwetka i działalność ks. abp. Ignacego Tokarczuka oraz dzieje kierowanej przez niego diecezji przemyskiej w latach 1966-1989 to temat wystawy "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk - Kościół, władza, opór społeczny", przygotowanej przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Domu Ludowym w Rogach k. Krosna.
Na wystawie zgromadzone zostały dokumenty i fotografie pochodzące z prywatnego archiwum ks. abp. Tokarczuka, obrazujące jego drogę życiową, pracę duszpasterską i naukową: od domu rodzinnego w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża, poprzez okres studiów teologicznych we Lwowie, przyjęcie święceń kapłańskich, pracę duszpasterską na terenie przedwojennego województwa lwowskiego, Śląska i Warmii, pracę naukową na KUL, aż po służbę Kościołowi i Narodowi od chwili, gdy ks. I. Tokarczuk został biskupem ordynariuszem diecezji przemyskiej. Wystawa prezentuje również dokumenty i fotografie pochodzące z archiwum IPN, ilustrujące politykę prowadzoną przez władze komunistyczne wobec religii i Kościoła katolickiego. Materiały te ukazują skalę "zainteresowania", jakim funkcjonariusze IV Departamentu MSW otoczyli osobę ks. bp. Ignacego Tokarczuka. Są to meldunki i inne dokumenty sporządzone przez Wydział I w Departamencie IV MSW, a także fragmenty wykazów "tajnych współpracowników i kontaktów polityczno-operacyjnych" działających w otoczeniu ks. bp. Ignacego Tokarczuka.
- Okres pełnienia przez ks. bp. I. Tokarczuka funkcji ordynariusza przypadł na czasy walki z Kościołem katolickim w Polsce i nasilonej ateizacji społeczeństwa - przypomniał Mariusz Krzysztofiński, organizator wystawy. Wsparcie udzielane przez księdza biskupa ordynariusza kapłanom i wiernym umożliwiło powstanie w owym czasie 430 nowych kościołów i kaplic w diecezji przemyskiej, w większości wzniesionych bez zgody władz administracyjnych, oraz erygowanie nowych parafii.
Działalność księdza biskupa napotykała próby przeciwdziałania. Inwigilacji poddano jego aktywność duszpasterską, śledzono także jego życie prywatne, nagrywano wystąpienia, wykorzystywano podsłuch założony w domu biskupim. Wszystkie zebrane w ten sposób informacje przekazywane były przez Wydział IV Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Rzeszowie do centrali w Warszawie. Ksiądz bp I. Tokarczuk występował przeciwko programowej ateizacji społeczeństwa, walce z religią i nietolerancji władz wobec wierzących obywateli.
Wystawę będzie można oglądać do 18 grudnia 2005 r.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2005-12-02

Autor: mj