Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bezdomnych coraz więcej

Treść

Co roku w Polsce przybywa kilka tysięcy osób bezdomnych. Tylko nielicznym udaje się zmienić swój status - alarmują przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy spotkali się wczoraj w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, by szukać wspólnych dróg rozwiązania tego problemu. Na program wychodzenia z bezdomności rząd przeznaczy w tym roku co najmniej 5 mln zł.

- Trzeba wyraźnie podkreślić, że problem bezdomności w Polsce narasta - powiedział dyrektor kieleckiej Caritas ks. Stanisław Słowik. - Liczba bezdomnych rośnie o mniej więcej kilka tysięcy rocznie. Obecnie szacujemy, że wynosi ona 60-70 tys. osób, z czego połowa przebywa w placówkach dla bezdomnych, natomiast reszta zamieszkuje w altankach, kanałach ciepłowniczych czy na klatkach schodowych - wyjaśnia. W Polsce nie ma dokładnych statystyk, ilu osobom udaje się wyjść z bezdomności, ale są to znikome wielkości. - Mogę szacować, że takich osób jest około 2-3 proc., co znaczy, że w ogóle jest to możliwe, ale sądzę, że zbyt mało wysiłku dotychczas czyniono w tym zakresie - stwierdził dyrektor kieleckiej Caritas. Ksiądz Słowik podkreślił, że najwyższy czas podjąć zintegrowane działania, które zahamują te negatywne tendencje. - Od wielu lat bowiem zjawisko bezdomności narasta, w którymś momencie może się okazać, że stanie się większe niż możliwości naszego społeczeństwa - zauważył ks. Słowik. - Najbardziej trzeba zwracać uwagę, żeby bezdomnym nie pozwolić przyzwyczaić się do tego statusu. Wiele badań i doświadczeń eksperymentalnych potwierdza fakt, że jeśli ktoś przebywa w stanie bezdomności dłużej niż 10 lat, to jest znikoma szansa, że stanie się samodzielny, że zdoła się wyzwolić z tego uzależnienia i stereotypu. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by nie dopuścić do pogłębiania się tego zjawiska - zaapelował dyrektor kieleckiej Caritas. Dodał również, że bezdomność należy rozpatrywać zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Ważne jest również, aby udoskonalać kadry zajmujące się pracą z bezdomnymi. Jak wynika z badań przedstawionych przez dr Małgorzatę Dudę z Papieskiej Akademii Teologicznej, przyczyn bezdomności jest wiele: 47 proc. bezdomnych straciło dach nad głową w wyniku nieporozumień rodzinnych, 26 proc. w wyniku utraty pracy, 17 proc. z powodu uzależnienia, np. od alkoholu, a 13,5 proc. to bezdomni z wyboru.

Program wychodzenia z bezdomności
Jak zapowiada minister pracy Krzysztof Michałkiewicz, na program wychodzenia z bezdomności ma być przeznaczone w tym roku co najmniej 5 mln zł. - Mam nadzieję, że w tym tygodniu Sejm uchwali budżet i będziemy mogli ogłosić konkurs na projekty wychodzenia z bezdomności - powiedział szef resortu. Podkreślił, że są to dodatkowe pieniądze, bo rozwiązywanie problemów osób bezdomnych jest zadaniem własnym gmin. - Liczymy też na to, że Sejm w najbliższym czasie uchwali ustawę o spółdzielniach socjalnych - powiedział Michałkiewicz.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-02-15

Autor: ab