Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bez innowacyjności nie ma rozwoju

Treść

Skuteczna konkurencja na światowych rynkach wymaga współpracy nauki i biznesu - wynika z raportu przygotowanego przez OECD i polskie ministerstwa: Gospodarki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Raport zawiera także najistotniejsze kroki poczynione przez polski rząd na drodze rozwoju innowacyjności.

W raporcie zwrócono uwagę na daleko posunięte zmiany, jakich dokonała Polska przez cały okres transformacji. Nasze firmy starają się dostosować do warunków konkurencji panujących na rynkach światowych m.in. poprzez inwestycje w najnowsze technologie. Zdaniem dyrektora ds. nauki, technologii i przemysłu OECD Nobuo Tanaki, do realizacji zadań innowacyjnych w gospodarce potrzebne są: wola polityczna i zaangażowanie rządu; państwo musi prowadzić skuteczną politykę wspierania współpracy nauki i biznesu.
W raporcie wskazano jednocześnie na problemy polskiej nauki dotyczące kadr i konieczności restrukturyzacji jednostek badawczo-rozwojowych, potrzebę skoncentrowania finansowania publicznego na instytucjach i organizacjach o największym potencjale badawczym oraz potrzebę promocji innowacyjnych rozwiązań i gospodarki opartej na wiedzy. Ważne jest także stworzenie środowiska przyjaznego przedsiębiorczości m.in. poprzez uproszczenie prawa i systemu podatkowego. Zawarte w raporcie rekomendacje zakładają tworzenie zachęt dla naukowców do doskonalenia zawodowego i współpracy z biznesem.
Odnosząc się do kwestii spadającego bezrobocia w Polsce, minister Woźniak podkreślił, że jego szybki spadek utrzyma się najprawdopodobniej przez najbliższy rok, a ostatecznie może osiągnąć poziom średniego wskaźnika bezrobocia w Unii Europejskiej, wynoszącego od 6 do 7 procent.
OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - skupia 30 wysoko rozwiniętych państw, a celem jej działalności jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej ich mieszkańców.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-06-28

Autor: wa