Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bez górnej granicy podwyżki czynszu

Treść

Rządowy projekt noweli ustawy o ochronie praw lokatorów nie ustala górnych granic podwyżki czynszu – wynika z projektu resortu budownictwa, który trafi w przyszłym tygodniu na posiedzenie rządu.
Projekt o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego zakłada podwyżkę czynszu nie częściej niż co sześć miesięcy. Przewiduje on kontrole sądowe, w przypadku gdy wysokość czynszu po dokonaniu podwyżki przekracza 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu.

Główne założenia projektu są wynikiem realizacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (TK). Trybunał uznał przepisy ograniczające podwyżki czynszów za niekonstytucyjne. Wskazał też, iż poprzednia wersja ustawy nie określała kryteriów, na podstawie których sądy mogłyby kontrolować podwyżki czynszów albo opłat za używanie lokali. TK orzekł, że czynsze powinny zapewnić wynajmującemu lokal, pokrycie kosztów eksploatacji, remontu budynku, zwrot wyłożonego kapitału (amortyzacja) oraz godziwy zysk.

Zgodnie z rządowym projektem, z czynszu pokrywane są wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości, zwrot kapitału oraz zysk.

Projekt wprowadza katalog wydatków związanych z utrzymaniem lokalu. Chodzi m.in. o opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości oraz koszty konserwacji, zarządzania nieruchomością, utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania np. windy oraz ubezpieczenia nieruchomości.
(PAP)
pszl

"TVP" 2006-08-22

Autor: wa