Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Berlin miastem radości i modlitwy

Treść

Zakończyło się 34. Europejskie Spotkanie Młodych w Berlinie. Przez kilka dni młodzież z państw Europy wspólnie modliła się o jedność i pokój na świecie, zastanawiając się nad miejscem młodych w społeczeństwie i szukając odpowiedzi na pytanie, jak odnowić więzi solidarności.

- Młodzi pielgrzymi zaufania przez ziemię stworzyli w Berlinie atmosferę radości, ciepła i modlitwy, które rozjaśniły miasto - powiedział "Naszemu Dziennikowi" brat Marek ze wspólnoty Taizé. Zwrócił uwagę, że centrum wydarzeń były spotkania w 160 berlińskich parafiach różnych wyznań. - Spotkanie w Berlinie było umocnieniem dla wspólnoty tamtejszych chrześcijan i potwierdzeniem ich wiernego trwania przy Ewangelii - dodał.
Na modlitwie z uczestnikami spotykał się również brat Alois. Przeor wspólnoty Taizé przypomniał, że nie możemy pozostać obojętni na podział chrześcijan, nie możemy przyzwyczajać się do takiej sytuacji, ale poszukiwać dróg jedności. W rozważaniu brat Alois zwrócił uwagę, że wiara nie jest ucieczką od świata, ale wszyscy wierzący są posłani w świat przez Chrystusa. Zwrócił uwagę, że właśnie w zaufaniu do Jezusa "odnajdujemy smak ryzyka i motywację do podejmowania odpowiedzialnych działań, a zmiany naszego stylu życia i myślenia domagają się wstrząsy, jakich doświadcza ludzkość".
I świadectwo chęci tych zmian dawali młodzi ludzie, którzy w ostatnich dniach roku zmienili Berlin w miasto modlitwy. Szlakiem pielgrzymki zaufania przez ziemię kroczyło ponad 30 tys. młodych osób, w tym ponad 6 tys. Polaków. Oprócz Europejczyków na ekumeniczne spotkanie przybyli także przedstawiciele państw z innych kontynentów.
W ostatni dzień roku młodzi ludzie dziękowali za mijający rok i przygotowywali się na powitanie nadchodzącego. Poprzedziła je modlitwa dziękczynna. Odbyło się spotkanie z ks. abp. Stanisławem Gądeckim. - Po Mszy św. powróciliśmy do parafii i o godzinie 23.00 rozpoczęła się modlitwa kanonami, a później przywitaliśmy nowy rok, dzieląc się tradycją świętowania w swoich krajach - mówi Weronika Tomaszewska z WSKSiM, którą wraz z grupą młodych pielgrzymów gościła jedna z protestanckich parafii. Poza młodzieżą z Ukrainy, Francji, Chorwacji i Szwecji w modlitwie i powitaniu nowego roku uczestniczyli też parafianie.

Agnieszka Gracz

Nasz Dziennik Poniedziałek, 2 stycznia 2012, Nr 1 (4236)

Autor: au