Przejdź do treści
Przejdź do stopki

...Berlin lobbuje przeciw

Treść

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank Walter Steinmeier (SPD) chce prowadzić z szefową amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton rozmowy o planach światowego rozbrojenia. Ich tematem ma być m.in. rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej na terytorium Polski i Czech.

Frank Walter Steinmeier jako pierwszy europejski minister spotkał się w Waszyngtonie z szefową amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton. Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym niemieckiego MSZ, jeszcze przed spotkaniem polityków w Waszyngtonie planowanym tematem rozmów było ograniczenie zbrojeń na świecie, w tym także kwestia budowy systemu antyrakietowego w Polsce i Czechach. - Minister Steinmeier ma nadzieję, że obydwie strony, amerykańska i rosyjska, znajdą rozwiązanie, które umożliwi rozładownie wzajemnego konfliktu i nie dopuści do wzajemnych dalszych zbrojeń - usłyszeliśmy.
Rzecznik niemieckiego MSZ Jens Ploetner potwierdził, że temat rozbrojenia i związanego z tym bezpieczeństwa międzynarodowego został podczas spotkania z Hillary Clinton podjęty. Rozmawiano także o przygotowaniach do ważnych szczytów dotyczących spraw bezpieczeństwa międzynarodowego, organizowanych w tym roku przez Niemcy - czyli o Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium rozpoczynającej się już dzisiaj oraz o jubileuszowym szczycie NATO w Baden Baden i Strasburgu, na początku kwietnia.
W Waszyngtonie Steinmeier stwierdził, że świat szybko potrzebuje nowego i bardziej zacieśniającego wzajemne stosunki paktu pomiędzy Ameryką i Europą. - Nowy amerykański rząd obiecuje rozpoczęcie nowej strategii w polityce zagranicznej - przypomniał Steinmeier. - Nadszedł dobry czas, aby wspólnie z USA sformułować nową agendę stosunków amerykańsko-europejskich - powiedział, dodając, że wraz z rozpoczęciem prezydentury Baracka Obamy wiele wzajemnych problemów wydaje się prostszych do rozwiązania.
Zdaniem niemieckich komentatorów, Steinmeier, wykorzystując tzw. nowy początek w USA, rozpoczął agitację za masowym rozbrojeniem. Szef niemieckiej dyplomacji rozmawiał w Stanach Zjednoczonych o rozbrojeniu i apelował do administracji Baracka Obamy o rezygnację z planów budowy tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce. Media niemieckie twierdzą, że będzie to opłacalne dla całej Europy, ponieważ wtedy Rosjanie zrezygnują z wielu projektów w dziedzinie broni strategicznej i atomowej.
Od początku rząd niemiecki odnosił się bardzo sceptycznie do pomysłu budowy tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce. Niemiecka agitacja na rzecz rezygnacji z rozmieszczenia jej elementów w tych krajach znajduje odzwierciedlenie we wczorajszych informacjach na łamach niemieckiej prasy. Jak podał tygodnik "Der Spiegel", plany te są przez amerykańską administrację ponownie analizowane i weryfikowane.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2009-02-06

Autor: wa