Benedykt XVI przyjął prezydenta Rosji
Treść
Ojciec Święty przyjął wczoraj wieczorem w Watykanie Władimira Putina. Było to pierwsze spotkanie Benedykta XVI z obecnym prezydentem Rosji. Jak podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, klimat rozmów określono jako pozytywny. Papież ofiarował prezydentowi rycinę przedstawiającą Bazylikę św. Piotra, Putin zaś podarował Benedyktowi XVI współczesną ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy i dwa tomy rosyjskiej encyklopedii katolickiej.
Stolica Apostolska poinformowała, że w czasie spotkania Ojca Świętego z prezydentem Rosji omówione zostały kwestie interesujące obie strony, w tym relacje między Kościołem katolickim i rosyjskim Kościołem prawosławnym. Rozmawiano też o sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. "Nie omieszkano wreszcie zwrócić uwagi na problemy ekstremizmu i nietolerancji, które stanowią poważne zagrożenie dla współistnienia narodów, podkreślając konieczność zachowania pokoju i sprzyjania rozwiązywaniu konfliktów na drodze rokowań i w sposób pokojowy" - głosi watykański komunikat.
W czasie rozmowy Ojca Świętego z prezydentem towarzysząca mu 14-osobowa delegacja pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa spotkała się z watykańskim sekretarzem ds. stosunków z państwami, ks. abp. Dominique Mambertim. Po rozmowie z Ojcem Świętym prezydent Rosji rozmawiał z ks. kard. Tarcisio Bertone, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.
Władimir Putin przybył do Rzymu w godzinach popołudniowych. Najpierw spotkał się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano oraz ministrem spraw zagranicznych. Premier Romano Prodi wydał uroczystą kolację na cześć gości. Wczorajsze i dzisiejsze rozmowy z władzami włoskimi dotyczą głównie zagadnień gospodarczych. Włochy są drugim po Niemczech partnerem gospodarczym Rosji w Europie. 30 procent gazu zużywanego w Italii pochodzi właśnie z Rosji. Firmy z obu krajów zamierzają podpisać umowy w sprawie dostaw surowców energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego. Rozmowy dotyczą także współpracy w branży lotniczej, telekomunikacyjnej oraz bankowej. Te i inne zagadnienia zostaną pogłębione dziś w Bari w czasie spotkania na szczycie obydwu delegacji. Będą im przewodniczyli Prodi i Putin. Drugi zestaw zagadnień dotyczy spraw międzynarodowych, począwszy od sytuacji w Kosowie, do konfliktów na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie. Zostanie też podpisana umowa dająca możliwość adopcji dzieci z Rosji.
o. Marian Sojka CSsR, Rzym,
MMP, KAI
"Nasz Dziennik" 2007-03-14
Autor: wa