Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Belfast nie da sobie narzucić aborcji

Treść

Irlandia Północna stanowczo nie zgadza się na wprowadzenie brytyjskiej ustawy HFE, której zapisy pozwolą na zalegalizowanie aborcji. Ramię w ramię w Belfaście protestują przeciw niej obrońcy życia poczętego oraz członkowie lokalnego parlamentu.



Środowiska pro-life z Irlandii Północnej wchodzącej w skład Wielkiej Brytanii ostrzegają, że próby wprowadzenia w ich kraju ustawy o nazwie Human Fertilisation and Embryology (HFE), pozwalającej na tworzenie hybryd ludzko-zwierzęcych, mogą doprowadzić do kryzysu konstytucyjnego. Dodają przy tym, że zapisy ustawy mogą być wykorzystane w celu wprowadzenia aborcji w Irlandii Północnej "tylnymi drzwiami", wbrew woli zdecydowanej większości obywateli - czytamy na portalu internetowym LifeSiteNews.com.
Ian Paisley, premier Irlandii Północnej, przestrzegł szefa brytyjskiego rządu Gordona Browna, że ustawa wprowadzona przez laburzystowski rząd nie może być wykorzystana do zalegalizowania aborcji w jego kraju. Paisley zaznaczył, iż takie kwestie będą rozstrzygane w Belfaście, a nie w Londynie, ponadto dodał, że wszystkie północnoirlandzkie ugrupowania polityczne są przeciwne tej ustawie. Przepisy HFE zezwalają na dodanie poprawek do obowiązującej obecnie w Irlandii ustawy regulującej kwestie aborcyjne, pozwalając na jej zdecydowaną liberalizację.
Bernadette Smyth z organizacji chroniącej dzieci poczęte Precious Life's zebrała 120 tys. podpisów pod petycją, która wzywa do tego, by kwestie decyzyjne w sprawie aborcji pozostawić w ręku parlamentu irlandzkiego. - Jest to jasny sygnał, że Parlament Irlandii Północnej oprze się wszelkim próbom liberalizacji prawa aborcyjnego - powiedziała. Smyth dodała, że jeśli Londyn miałby narzucać ustawy Irlandii, do tego bez żadnego porozumienia z jej obywatelami, wywołałoby to groźny kryzys konstytucyjny. Zakończyła, mówiąc, że premier Brown powinien zdać sobie sprawę z tego, iż nie ma prawa narzucać rozwiązań proaborcyjnych rządowi północnoirlandzkiemu.
Łukasz Sianożęcki

Parlament Irlandii Północnej lub Zgromadzenie Północnoirlandzkie (Northern Ireland Assembly) - powołany na mocy tzw. Porozumienia Wielkopiątkowego 10 kwietnia 1998 r. podpisanego przez rządy Republiki Irlandii i Wielkiej Brytanii, a kontrasygnowanego przez główne partie polityczne Irlandii Północnej. Porozumienie to miało na celu rozwiązanie konfliktu między IRA a Brytyjczykami. Na jego mocy Zgromadzenie otrzymało pełną autonomię legislacyjną i możliwość egzekucji prawa we wszystkich kwestiach, za które odpowiedzialność ponoszą północnoirlandzkie resorty rządowe. Między innymi posiada ono całkowitą swobodę w stanowieniu przepisów odnośnie do ochrony zdrowia i życia.
"Nasz Dziennik" 2008-03-31

Autor: wa