Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będziemy pozyskiwać gaz ze śmieci

Treść

Polska przystąpiła do programu Methane to Markets Partnership, stanowiącego międzynarodową inicjatywę na rzecz pozyskiwania i stosowania metanu jako czystego źródła energii. Nasz kraj jest 19. członkiem programu mającego na celu wykorzystywanie m.in. śmieci do wytwarzania metanu, który z kolei może być używany do produkcji energii elektrycznej.

Komitet kierowniczy inicjatywy Methane to Markets Partnership obradujący w Rzymie podjął decyzję o przyjęciu Polski do programu - podaje portal informacyjny administracji USA - USINFO. - Administracja Busha realizuje wielkiej wagi zobowiązania finansowe, międzynarodowe i krajowe dla zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Dobrowolne programy, takie jak Methane to Markets Partnership, przyczyniają się do ochrony środowiska i zarazem do wzrostu gospodarczego dzięki powtórnemu wykorzystaniu odpadów metanowych - podkreślił Stephen L. Johnson, szef amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA).
Stany Zjednoczone - jak zdecydował Bush - zobowiązały się do przekazania 53 mln USD na realizację programu przez kolejne 5 lat. EPA podaje, że w ubiegłym roku przekazały ponad 5 mln USD oraz zebrały ponad 235 mln USD przekazanych przez firmy sektora państwowego i prywatnego. Jak się oczekuje, wdrożenie wszystkich elementów programu przyniesie w skali roku obniżenie emisji gazów cieplarnianych stanowiące równowartość blisko 5 mln ton dwutlenku węgla, przy jednoczesnym zapewnieniu dostaw energii elektrycznej o mocy wystarczającej do zasilania 800 tys. amerykańskich gospodarstw domowych. Jak szacuje EPA, statystycznie 2 mln mieszkańców USA wytwarzają rocznie około miliona odpadów, które wydzielają metan w ilości wystarczającej do produkcji 7 mln kWh energii elektrycznej, co oznacza, że wszystkie składowiska śmieci w tym kraju mogą być źródłem około 1000 MW mocy elektrycznej.
Methane to Markets Partnership jest międzynarodową inicjatywą, która ma na celu redukcję globalnej emisji tego gazu, by wzmocnić rozwój gospodarczy, i promowanie bezpieczeństwa energetycznego. Metan jest jednym z głównych gazów wywołujących efekt cieplarniany. W wyniku wielostronnej współpracy inicjatywa ta promuje wydajne i dosyć szybkie pozyskiwanie metanu i używanie go jako czystego źródła energii. - Rzeczpospolita Polska z poczuciem dumy przystępuje do Methane to Markets Partnership jako najmłodszy członek programu - powiedział minister gospodarki Piotr Woźniak w wypowiedzi dla USINFO. Zaznaczył, że "członkostwo przyczyni się do lepszego wykorzystania metanu w Polsce" oraz że nasz kraj chętnie będzie "się dzielić swoją wiedzą w zakresie różnych sektorów, zwłaszcza w górnictwie węglowym, w celu poszerzenia międzynarodowych inwestycji oraz rozwoju technologii pozyskiwania metanu".
Methane to Markets Partnership zainicjował w listopadzie 2004 roku prezydent USA George W. Bush. Zrzesza on - jak podaje EPA - partnerów z sektora prywatnego i państwowego w zakresie ekspertyzy technicznej i rynkowej oraz finansowania i opracowywania technologii odzyskiwania i użytkowania metanu uwalnianego podczas robót górniczych oraz z nieczynnych kopalń węgla kamiennego, z rolnictwa, ze składowisk odpadów oraz z systemów naftowych i gazowych.
W ramach Methane to Markets Partnership planowane jest zorganizowanie wielkiej ekspozycji w październiku przyszłego roku w Pekinie z udziałem Chin.
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2006-12-21

Autor: wa