Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będzie współpraca energetyczna

Treść

Podjęcie jak najszerszej współpracy w dziedzinie energetycznej zapowiedzieli premierzy: Czech - Jirzi Paroubek, i Polski - Kazimierz Marcinkiewicz, podczas wczorajszej wizyty roboczej szefa polskiego rządu w Pradze w ramach spotkania z szefami państw Grupy Wyszehradzkiej. Po południu Marcinkiewicz spotkał się w Budapeszcie również z węgierskim premierem.

Premier Czech Jirzi Paroubek podkreślił na wczorajszej konferencji prasowej, która miała miejsce po spotkaniu szefów rządów, że Polska jest kluczowym krajem dla Czech, a współpraca między naszymi państwami jest na wspaniałym poziomie. - Mamy taką sytuację, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej rozwija się bardzo pomyślnie - powiedział z kolei premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Trzeba ciężko pracować, żeby utrzymać taki stan - dodał. Paroubek stwierdził, że oba kraje powinny ściśle współpracować w dziedzinie energetycznej. Przejawem tej współpracy ma być zapowiedziane na luty spotkanie ministrów Polski i Czech odpowiedzialnych za sprawy energetyczne. Mają oni ustalić dalszy plan działania w zakresie współpracy w szeroko rozumianym sektorze energetycznym.
Premierzy prowadzili rozmowy na temat dostaw norweskiego gazu. Paroubek powiedział, że podczas wizyty w Norwegii otrzymał zapewnienie o chęci i możliwości ze strony tego państwa dostarczania gazu do Europy Środkowej. Dodał, że w tej chwili Czechy mają korzystne długoterminowe umowy z Rosją, a ponadto jedna czwarta ich gazu już pochodzi z Norwegii. Zasygnalizował możliwość zawarcia umów na dostawę gazu z Danii.
Obaj premierzy rozmawiali również o wspólnym stanowisku w kilku kwestiach na forum unijnym. Ma ono dotyczyć nie tylko polityki w zakresie energetycznym, ale również sprawy wzrostu podatku VAT na materiały budowlane oraz rozszerzenia swobodnego dostępu do rynku pracy.
Na spotkaniu z dziennikarzami Marcinkiewicz poinformował, że ma pomysł na unijną politykę energetyczną i chce do niego namawiać państwa Grupy Wyszehradzkiej.
Podczas wizyty roboczej premier spotkał się z prezydentem Czech Vaclavem Klausem oraz prymasem tego kraju ks. kard. Miloslavem Vlkiem. Towarzyszący premierowi minister edukacji Michał Seweryński podpisał ze swoim odpowiednikiem z Czech Petrą Buzkovą umowę o wzajemnym uznawaniu studiów.
Po południu Marcinkiewicz udał się do Budapesztu, gdzie kontynuował rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego UE, unijnej polityki wschodniej oraz stosunków na linii UE - Rosja z premierem Węgier Ferencem Gyurcsanym. - Chcemy wzmacniać współpracę Grupy Wyszehradzkiej, tak aby uzyskiwać bardzo konkretne efekty, zarówno dla współpracy w UE, jak i w ramach GW - powiedział na konferencji prasowej premier Marcinkiewicz. W zakresie polityki ekonomicznej został ustalony zakres wspólnych prac przed unijnym szczytem w marcu. Premier Węgier zapowiedział, że minister odpowiadający za energetykę w jego rządzie do końca stycznia ma przedstawić węgierską koncepcję w dziedzinie polityki ekonomicznej.
Ponadto delegacja polska złożyła wieniec na grobie ofiar powstania 1956 r. Dzisiaj premier uda się do Bratysławy na rozmowy z premierem Mikulaszem Dziurindą.
Grupa Wyszehradzka, która powstała w 1991 r., skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.
Zenon Baranowski, Praga - Budapeszt

"Nasz Dziennik" 2006-01-17

Autor: ab