Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będzie więcej konsulatów

Treść

Polacy wyjeżdżający do pracy i już pracujący za granicą będą mogli liczyć na znacznie większą pomoc naszych służb konsularnych niż do tej pory. Rząd przygotowuje program na rzecz zwiększenia opieki nad przebywającymi poza granicami kraju Polakami. W drugiej połowie roku zostaną natomiast przedstawione założenia programu zachęcającego naszych rodaków do powrotu do Polski.



Po otwarciu przez większość państw Unii Europejskiej rynków pracy dla Polaków wyraźnie wzrosła liczba obywateli naszego kraju wyjeżdżających za granicę, by podjąć lepiej płatną pracę. Według różnych szacunków, za granicą jest zatrudnionych od 1 mln 120 tys. do 1 mln 500 tys. naszych rodaków. Najwięcej pracuje
w Niemczech Đ ponad pół miliona, około 230 tys. w Wielkiej Brytanii, a ponad 100 tys. w Irlandii. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na wiedzę o regulacjach na rynkach pracy poszczególnych państw, jak i nieporównywalnie więcej obowiązków mają polskie konsulaty, które obsługują kilkakrotnie więcej osób niż poprzednio. W związku z tym ma zostać skierowany rządowy program na rzecz zwiększenia opieki nad Polakami pracującymi za granicą ăBliżej pracy, bliżej PolskiÓ.
Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski powiedział, że nad programem pracuje dziewięć resortów. Będzie on realizowany przez rozpowszechnianie wiedzy o regulacjach rynków pracy innych państw, czym zajmie się przede wszystkim resort pracy, a także przez wzmocnienie naszych służb konsularnych poza granicami kraju. Đ W instytucjach konsularnych będą specjalnie przeszkolone osoby, które będą świadczyć pomoc. W jednym z krajów, prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii, będzie taki oficer łącznikowy, który nie tylko będzie działał w naszym konsulacie, ale przy resorcie pracy tamtego kraju Đ zapowiedział Gosiewski. Według wiceministra spraw zagranicznych Pawła Kowala, służby konsularne zostaną wzmocnione przede wszystkim tam, gdzie liczba Polaków w ostatnim czasie zwiększyła się najbardziej. Rozbudowana zostanie też sieć konsulatów.
Nowe konsulaty powstaną m.in. w Manchesterze oraz na południu Włoch, w Katanii. W związku z dużą kolonią Polaków w pozaunijnej Islandii otwarty zostanie również konsulat w Reykjaviku. Dotychczas naszych rodaków w Islandii obsługiwał konsulat w norweskim Oslo. Będzie można uzyskać pomoc m.in. w zakresie znalezienia pracy, wynajmu mieszkania czy możliwości powrotu do kraju.
Jednocześnie są bowiem przygotowywane rozwiązania zachęcające Polaków do powrotu do kraju.
Đ Chcemy opracować strategię pozwalającą stworzyć korzystne warunki, aby po krótkotrwałym pobycie za granicą Polacy powrócili do kraju ze zdobytym doświadczeniem Đ mówił Gosiewski. Konkrety nie są jednak znane.

A dla tych, którzy zostali?
Zdaniem dr. Cezarego Mecha, byłego wiceministra finansów i współautora programu gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości, najistotniejsze powinno być podjęcie działań w celu poprawy perspektyw Polaków, którzy w Polsce pozostali. Đ Kluczowe jest tutaj oddziaływanie na oczekiwania tych, którzy są w kraju, a dotyczące ich przyszłości Đ pracy, awansu zawodowego, założenia rodziny i pozyskania mieszkania Đ powiedział nam Mech, zaznaczając, że chodzi np. o zakładane w programie PiS uruchomienie programu mieszkaniowego czy wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników. Jeżeli z kolei poprawi się sytuacja gospodarcza kraju, to wzrosną też możliwości awansu zawodowego Polaków. Đ Polacy, którzy wyjechali za granicę, w większości nie stracili kontaktu z krajem i nasłuchują, co się w Polsce dzieje. Jeżeli będziemy mieli wysoką dynamikę wzrostu gospodarczego, to jest szansa, że porzucą może nawet lepiej płatną pracę za granicą, ale nieodpowiadającą ich kwalifikacjom Đ uważa Mech.
Główne założenia strategii w tej sprawie mają zostać przedstawione we wrześniu. Ogółem w tegorocznym budżecie państwa na program pomocy Polakom za granicą zarezerwowano 26,5 mln złotych.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-02-22

Autor: wa