Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będzie porozumienie z UniCredito

Treść

Przedstawiciele polskiego rządu oraz włoskiego banku UniCredito rozpoczęli prace nad porozumieniem w sprawie przyszłości banków Pekao SA i BPH. Informację tę podał wczoraj po trwających ponad cztery i pół godziny rozmowach na ten temat w Ministerstwie Skarbu Państwa jego rzecznik Marcin Mazurek. Nie przedstawił żadnych szczegółów.
Kolejne spotkanie w MSP planowane jest na jutro. Będzie to już czwarta runda negocjacji. Włosi, którzy w wyniku fuzji na europejskim poziomie z niemieckim bankiem HVB stali się właścicielami BPH, chcą teraz doprowadzić do połączenia BPH z bankiem Pekao SA, który również znajduje się w ich rękach. Polski rząd sprzeciwia się fuzji, powołując się na umowę prywatyzacyjną, która zakazuje UniCredito posiadania udziałów w innym banku w Polsce, dopóki ma co najmniej 10 proc. akcji Pekao SA.
Przed wczorajszym spotkaniem brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował, że Włosi gotowi są odsprzedać część oddziałów oraz markę "BPH" innemu inwestorowi. Po wczorajszych rozmowach nasze źródła twierdziły jednak, że publikacja w "Financial Times" to był tylko "próbny balon". W rzeczywistości porozumienie oparte będzie na ustaleniach, jakie zapadły na początku rozmów podczas spotkania premiera Kazimierza Marcinkiewicza i ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego z prezesem UniCredito Alessandro Profumo.
Komisja Europejska przyznała Polsce dodatkowe trzy dni na udzielenie odpowiedzi na list KE z 8 marca br. W piśmie tym Komisja zażądała wyjaśnienia przyczyn blokowania przez Polskę fuzji banków należących do UniCredito. Przesunięcie terminu na odpowiedź związane jest z przesłaniem przez Komisję dodatkowych dokumentów na temat UCI, o które zwróciła się Polska. Ten dodatkowy czas ma umożliwić stronie polskiej zapoznanie się z nadesłanymi materiałami. W poniedziałek MSP poinformowało, że odpowiedź na list jest już gotowa. Prawdopodobnie nowe dokumenty pozwolą na jej rozszerzenie. Jeśli Komisja uzna, że argumenty przedstawione przez Polskę są niewystarczające - rozpocznie procedurę o złamanie unijnego prawa w zakresie konkurencji. Analogiczna procedura o naruszenie zasad rynku wewnętrznego wszczęta została przeciwko Polsce już 8 marca.
Małgorzata Goss

"Nasz Dziennik" 2006-03-29

Autor: ab