Będzie beatyfikacja męczenników komunizmu
Treść
Trwają prace przygotowujące rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego męczenników komunizmu w latach 1917-1989. Ordynariusz drohiczyński ks. bp Antoni Dydycz, któremu powierzone zostało zadanie przygotowania i rozpoczęcia tegoż procesu, w specjalnym komunikacie wezwał do zgłaszania kandydatów do beatyfikacji, tych, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie wiary w okresie totalitaryzmu komunistycznego.
Kandydatami na ołtarze w mającym się rozpocząć procesie będą te osoby, które w latach 1917-1989 poniosły śmierć męczeńską z rąk prześladowców wywodzących się z totalitarnego systemu komunistycznego. Chodzi o tych, o których panuje powszechne przekonanie, że ponieśli śmierć za wiarę, a obecnie za ich wstawiennictwem upraszane są łaski. Zatem w grupie kandydatów mogą się znaleźć zarówno duchowni, osoby życia konsekrowanego, jak i świeckie. Zgłoszenie konkretnego kandydata na ołtarze powinno zawierać jego imię oraz nazwisko, wskazane są oryginalne (lub przynajmniej kopie) dokumenty dotyczące faktu ich męczeństwa.
W komunikacie "Przygotowanie do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego Męczenników Wschodu (komunizmu, 1917-1989)" podane zostały dane osobowe postulatora. Powołany do zorganizowania i poprowadzenia procesu kanonizacyjnego Męczenników Wschodu został ks. dr Zdzisław Jancewicz, kapłan diecezji drohiczyńskiej, wykładowca na KUL. Wszelką korespondencję związaną z procesem można tymczasowo przesyłać na adres: ks. dr Zdzisław Jancewicz, 17-312 Drohiczyn, ul. Kościelna 10. W związku z przygotowaniami do procesu w Drohiczynie powołano do istnienia Ośrodek Dokumentacji Kanonizacyjnej Męczenników Wschodu (1917-1989).
Decyzję o przygotowaniu i przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego męczenników komunizmu 1917-1989 podjęli biskupi w zeszłym roku. Ksiądz arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący KEP, sprawę przygotowania i wszczęcia przedmiotowego procesu powierzył ks. bp. Antoniemu Dydyczowi, ordynariuszowi drohiczyńskiemu. Prace nad przygotowaniem i poprowadzeniem procesu beatyfikacyjnego świadków wiary, męczenników, głównie Wschodu, podjęto jakby w nawiązaniu do już przeprowadzonego procesu beatyfikacyjnego męczenników - ofiar nazizmu. Dziś trudno przewidzieć, ile osób obejmie ten koordynowany przez biskupa drohiczyńskiego proces. Warto przypomnieć, że w pierwszym procesie męczenników II wojny światowej, który obejmował jedynie ofiary niemieckiego nazizmu, na liście kandydatów do ołtarza było 108 osób. Wyniesione zostały do chwały ołtarzy w 1999 r. w Warszawie. W toczącym się obecnie ogólnopolskim procesie beatyfikacyjnym drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej do chwały ołtarzy zgłoszono aż 122 osoby: 83 księży, w tym 52 zakonnych, 20 kleryków, w tym 19 zakonnych, 6 braci zakonnych, 3 siostry zakonne i 10 osób świeckich.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-11-25
Autor: wa