Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Będą podwyżki i nowe paszporty

Treść

Serię ustaw i nowelizacji przyjął wczoraj wieczorem Sejm RP. Posłowie uchwalili ustawę o podwyżkach dla pracowników służby zdrowia i ustawę o dokumentach paszportowych oraz nowelizacje ustaw: o świadku koronnym, podatku VAT, Narodowym Planie Rozwoju, a także ordynację podatkową dotyczącą elektronicznych deklaracji podatkowych.

Zgodnie z ustawą o podwyżkach dla pracowników służby zdrowia od października tego roku większe pensje otrzymają osoby zatrudnione na etatach i kontraktach, zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach medycznych. Środki na podwyżki będą ustalane na podstawie umów Narodowego Funduszu Zdrowia z 2006 roku. Warunkiem otrzymania przez placówkę medyczną pieniędzy na podwyżkę dla pracowników jest posiadanie kontraktu z NFZ. Szpitale i przychodnie dostaną dodatkowe środki przez podniesienie wartości kontraktu, a o tym, kto ile dostanie, zadecydują dyrektorzy placówek i związki zawodowe.
Z kolei przyjęta wczoraj ustawa o dokumentach paszportowych zakłada nie tylko umieszczanie w paszportach danych biometrycznych ich właścicieli, lecz także stworzenie centralnej ewidencji wydawanych i unieważnionych paszportów. W ustawie wprowadzono m.in. definicję danych biometrycznych. Obejmują one wizerunek twarzy i odciski palców właścicieli paszportu.
Znowelizowana ustawa o świadku koronnym umożliwia m.in. ustanowienie świadkiem osoby, która zakładała grupę przestępczą. Rozszerzono także katalog przestępstw, w których może być wykorzystywana ta instytucja.
Wczoraj wieczorem Sejm znowelizował ustawę o podatku od towarów i usług (VAT). Jej celem jest dostosowanie przepisów do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Nowelizacja wprowadza także zmiany w definicji eksportu towarów, precyzuje też definicję środków transportu, do której dodaje przyczepy, naczepy oraz wagony kolejowe.
Przyspieszenie wykorzystania unijnych funduszy ma umożliwić nowela ustawy o Narodowym Planie Rozwoju (NPR), zaś stopniowe wdrożenie elektronicznych deklaracji podatkowych przewiduje nowelizacja ordynacji podatkowej. Sejm, nowelizując ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zdecydował również, że prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia powołuje i odwołuje premier na wniosek ministra zdrowia.
KWM, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-07-14

Autor: wa