Baszta Boska dla turystów
Treść
Za kilka miesięcy kaplica w baszcie Boskiej zamku w Krasiczynie, jedna z piękniejszych w Polsce, zostanie udostępniona turystom. Obok zadań muzealnych obiekt będzie spełniał także funkcje liturgiczne. Po rekonsekracji będą się tu odbywały m.in. ceremonie ślubne.
Kaplica w baszcie Boskiej stanowi jeden z elementów architektury krasiczyńskiego zamku. Należy do najwspanialszych polskich przykładów sakralnej architektury okresu manieryzmu, porównywalnej jedynie z kaplicą Zygmuntowską na Wawelu. Jej bogactwo stanowi kamienna rzeźba architektoniczna, sztukaterie, znakomite malowidła ścienne, snycerka oraz oryginalna XVII-wieczna posadzka. W przyziemiu obiektu, który powstał na początku XVII wieku i służył Krasickim i Sapiechom, znajdują się krypty grobowe tych znamienitych rodów. Urządzona w pierwszej ćwierci XVII wieku prawdopodobnie przez artystów włoskich w stylu polskiego wczesnego baroku, do XVIII stulecia funkcjonowała jako kościół parafialny. Kaplica, podobnie jak cały zamek, została zdewastowana w czasie okupacji sowieckiej. Czerwonoarmiści zniszczyli m.in. ołtarz główny i prospekt organowy. Kompleksowy remont obiektu rozpoczął się w 2002 roku. Jego zwieńczeniem jest montaż XVII-wiecznego ołtarza w kaplicy baszty Boskiej, który właśnie dobiega końca.
Ołtarz skrzyniowy odtworzony na podstawie zachowanych zdjęć i rycin w górnym prospekcie przedstawia Wniebowzięcie Matki Bożej. Niezwykle bogaty swym wystrojem w tonacji czerwieni postarzonej przez czas składa się z 12 części uzupełnionych ok. 20 figurami rzeźbiarskimi i 40 elementami wystroju. Kaplica zgodnie z planami zostanie udostępniona zwiedzającym prawdopodobnie już w kwietniu przyszłego roku. Wcześniej odbędzie się rekonsekracja, która przywróci obiekt do kultu. W ten sposób po 60 latach w niezwykłej scenerii odrestaurowanej kaplicy będą się odbywały m.in. ceremonie ślubne. Zamek w Krasiczynie to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Polsce wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława i Marcina Krasickich. W narożach obiektu zbudowanego w formie czworoboku znajdują się cztery baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Na jego dziedzińcu okolonym arkadowymi podcieniami można podziwiać jedne z piękniejszych i największych w Europie malowideł ściennych - bogate sgraffitowe dekoracje ze scenami biblijnymi. Całość uzupełniają medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów oraz sceny myśliwskie.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-09-25
Autor: wa