Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Bastard" w sieci

Treść

Minister obrony narodowej Radosław Sikorski zamieścił w internecie zawartość kolejnej teczki, którą bezpieka PRL prowadziła na temat jego osoby.

Teczka pod kryptonimem "Bastard" została założona w roku 1988.
SB podejrzewała, że Radosław Sikorski może być brytyjskim szpiegiem i gromadziła informacje na ten temat.
Komentując zawartość tych akt, szef MON stwierdził, że są w części niewiarygodne.
"Widać tu sporo amatorszczyzny. Nie potrafiono ustalić faktycznych dat moich studiów na Uniwersytecie Oxfordzkim. Spekulowano, że byłem szefem "Solidarności" na Oxfordzie, podczas gdy w rzeczywistości Związek nie miał tam swojego przedstawicielstwa" - czytamy na stronie internetowej.
Według informacji rzecznika prasowego MON Piotra Paszkowskiego, zamieszczenie tych akt "wyczerpuje całość materiałów, jakie zostały ministrowi udostępnione z IPN". Rzecznik powiedział, że u podstaw decyzji ministra o publikacji teczki zadecydował znajdujący się w niej podpis oficera wywiadu PRL "Brig", który prowadził tajnego współpracownika dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego w Londynie.
W jednym ze swoich szyfrogramów "Brig" miał napisać, że rozmówcy podali mu nazwisko Sikorskiego, również studenta Oxfordu, który według nich związał się silnie z ośrodkami antykomunistycznego podziemia i być może z wywiadem brytyjskim.
Teczka zawiera 24 dokumenty i wynika z niej, że do 1987 r. Sikorski jako figurant o kryptonimie "Bastard" był rozpracowywany przez Wydział II WUSW w Bydgoszczy, skąd minister pochodzi.
ZB
"Nasz Dziennik" 2007-01-29

Autor: wa