Barroso: patrzymy Rosjanom na ręce
Treść
Kwestia embarga na eksport polskiego mięsa do Rosji, pakiet energetyczny, a także problem traktatu konstytucyjnego były głównymi tematami sobotnich rozmów przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso, który przebywał z wizytą w Polsce, z premierem Jarosławem Kaczyńskim i prezydentem RP.
- Rozmawialiśmy o bardzo ważnym pakiecie energetycznym. Tutaj doszło do poważnego zbliżenia stanowisk, i rozmawialiśmy także o sprawach związanych z naszym wetem, z zakazem polskiego eksportu do Rosji. O tym wszystkim, co wiąże się z perspektywą rozmów na temat nowego porozumienia UE - Rosja - powiedział premier Jarosław Kaczyński. Dodał, że "uzyskaliśmy bardzo poważny postęp, jeśli chodzi o uzgodnienie nie tylko naszych stanowisk, ale także naszych działań". Premier złożył też podziękowanie przewodniczącemu Komisji Europejskiej. - Pan przewodniczący umacnia ten element UE, który ją buduje i jest jej podstawowym sensem, to znaczy europejską solidarność. Potrafi to robić w sposób zdecydowany - stwierdził Jarosław Kaczyński.
Szef KE w swojej wypowiedzi poinformował, że zwrócił się do premiera "z prośbą o poparcie dla pakietu energetycznego, który zostanie na początku marca przedstawiony podczas posiedzenia szefów państw i rządów, czyli podczas szczytu UE". - Działania dotyczące pakietu energetycznego są podstawą, która pozwoli, aby sektor energetyczny działał w sposób bardziej konkurencyjny, a jednocześnie był tym obszarem, który może w sposób zrównoważony się rozwijać - powiedział. Według niego, chodzi tu przede wszystkim o "wypracowanie wspólnego podejścia". - Trudno żebyśmy byli traktowani jako wiarygodni, mówiący jednym głosem, jeżeli wewnątrz Unii Europejskiej przemawiamy 27 głosami. Bardzo ważne jest, abyśmy wypracowali wspólne podejście, które będzie bazowało na zasadzie solidarności europejskiej - dodał.
Rozmowy dotyczyły także kwestii relacji z Rosją i problemu wiążącego się z rosyjskim embargiem na polskie mięso. Jak przypomniał Barroso, "w tej chwili [od 5 lutego - przyp. KP] inspektorzy weterynaryjni z Rosji kontrolują system nadzoru weterynaryjnego w Polsce". Podkreślił, że także przedstawiciele Komisji Europejskiej uczestniczą w tej kontroli. - Mam nadzieję, że te działania przełożą się na możliwość rozwiązania tego problemu. Z całą pewnością byłoby to w interesie zarówno UE, jak i Rosji, ale także przede wszystkim Polski - dodał. Przewodniczący KE stwierdził, że "ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii, gdyż kiedy będziemy mieli to zamknięte, będziemy mogli budować relacje, które będą relacjami pozwalającymi na stabilny rozwój". Szef Komisji zapytany przez dziennikarzy, kiedy ewentualnie embargo na polskie mięso może być zniesione i jakie działania KE podejmuje w tej sprawie, podkreślił, że "wkładane są wszelkie starania, aby pomóc". - Dlatego też zwróciliśmy się do władz rosyjskich, by przedstawiciele Komisji uczestniczyli w misji weterynaryjnej, która jest teraz prowadzona - zaznaczył. Barroso dodał, że na tym etapie nie sposób przewidzieć, jaką decyzję podejmą władze Rosji. W każdym razie - mówił przewodniczący - mam nadzieję, że ta decyzja będzie podjęta jak najszybciej. Nie ma powodów, aby w jakikolwiek sposób tę sprawę przedłużać. Zaznaczył, że doszły do niego słuchy, iż były problemy, że to embargo zostało nałożone w sposób nieusprawiedliwiony. - Jednak żywię nadzieję, iż te kwestie zostaną jak najszybciej rozstrzygnięte - stwierdził Barroso.
Rzecznik rządu Jan Dziedziczak powiedział dziennikarzom, że władze polskie w związku z embargiem na polskie mięso "czują, że KE jest z nami w tej sprawie". Przyznał, że podczas śniadania wydanego przez premiera dla José Manuela Barroso podano potrawy z polskim mięsem, które - jak zaznaczył - smakowało szefowi KE.
Kolejny temat, jaki został poruszony w sobotę, dotyczył Traktatu Konstytucyjnego. - Zwróciliśmy się także do Polski z prośbą o aktywne poparcie na rzecz traktatu konstytucyjnego dotyczącego Europy - poinformował szef KE. Przypomniał, że niedługo przypada 50. rocznica wspólnoty europejskiej i planowane jest przygotowanie Deklaracji Berlińskiej, która ma utorować drogę do ponownego podjęcia negocjacji o traktacie konstytucyjnym UE. - Chcemy, aby wszystkie państwa członkowskie wniosły swój bardzo istotny wkład w te działania. Liczymy tu na bardzo konstruktywny wkład Polski - zaznaczył.
Szerzej na ten temat Barroso rozmawiał z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który powiedział, że akurat w tej kwestii obie strony wykazały się zgodnością. Prezydent zaznaczył, iż próbował przedstawić szefowi KE swoje wątpliwości co do tekstu obecnego traktatu. Podkreślił jednak, że "Polska weźmie aktywny udział w dyskusji dotyczącej traktatu europejskiego". - Jestem osobiście przekonany, że w terminie wstępnie założonym, czyli do roku 2009 będziemy mówić już o generalnym rozwiązaniu tego problemu, który będzie poprzedzało wejście tego rozwiązania w życie - zapowiedział Lech Kaczyński. Natomiast według Barroso, UE nie będzie wiarygodna na zewnątrz, jeżeli nie rozwiąże kwestii unijnej konstytucji. Dodał, że Komisja popiera wysiłki prezydencji niemieckiej na rzecz wypracowania konsensusu wśród wszystkich krajów Unii. - Jest to ważne, by wszystkie państwa członkowskie uzgodniły rozwiązanie dla instytucji europejskich, tak żeby Unia mogła patrzeć w przyszłość z przekonaniem i wiarą - zaznaczył.
Innym tematem rozmów szefa KE z prezydentem Polski była kwestia poszerzenia UE. - Polska podtrzymała swoją opinię co do tego, że Unia powinna być poszerzona. Ale zwróciliśmy też uwagę, że sprawa kształtu Unii jest dla Polski też niezmiernie istotna - zaznaczył Lech Kaczyński.
José Manuel Barroso przyjechał do Polski na zaproszenie Business Centre Club. BCC przyznało mu nagrodę specjalną za działania na rzecz rozszerzenia Unii Europejskiej i przychylność wobec Polski.
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2007-02-12
Autor: wa