Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bariery do przeskoczenia

Treść

Biurokracja, niewłaściwa konstrukcja aktów praw, brak dotacji na inwestycje - to, zdaniem Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej, główne bariery w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Minister gospodarki uspokaja, twierdząc, że to dopiero początek realizacji programu wspierania tego sektora i bariery będą systematycznie likwidowane.
Ocena wpływu nowego systemu wspierania produkcji energii ze źródeł odnawialnych na rozwój przedsiębiorczości w sektorze energetyki odnawialnej była przedmiotem wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej twierdzi, że trzeba wiele zmienić, aby ten sektor zaczął się dynamiczniej rozwijać. Jeden z podstawowych problemów to brak wystarczających funduszy na dotacje na inwestycje w nowe moce odnawialnych źródeł energii (OZE). Izba oczekuje też, że rząd zacznie bardziej energicznie nakłaniać zagranicznych inwestorów, aby wyłożyli oni pieniądze na budowę nowych instalacji energetycznych pracujących na źródłach odnawialnych. Przedsiębiorcy narzekają także na bariery biurokratyczne i niewłaściwą konstrukcję prawnych aktów wykonawczych nowego sytemu wspierania OZE.
Wiceminister gospodarki, Tomasz Wilczak, odnosząc się do tej problematyki, powiedział, że jest to dopiero pierwszy rok funkcjonowania systemu i zdaniem Ministerstwa Gospodarki nie są to bariery trwale blokujące rozwój energetyki odnawialnej. - Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w ciągu 10 ostatnich lat była tendencja blokowania powstawania nowych inwestycji. Z tego względu, że nałożyliśmy na siebie sztuczny kaganiec kontraktów długoterminowych - podkreślił Wilczak. Wiceminister uważa, że sytuacja sektora OZE będzie się stopniowo poprawiać.
Jacek Sądej
"Nasz Dziennik" 2006-12-14

Autor: wa