Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Badacz dziejów, patriota

Treść

Dziś mija 100. rocznica urodzin Karola Górskiego, wybitnego historyka, badacza dziejów duchowości w Polsce, popularyzatora myśli klasycznej. Urodził się on 30 kwietnia 1903 r. w Odessie. Tam też uczęszczał do rosyjskiej szkoły. Po przyjeździe do Polski w 1919 r. podjął naukę w gimnazjum K. Kulwiecia w Warszawie. Zanim uzyskał maturę w 1921 r., służył przez kilka miesięcy 1920 r. jako ochotnik w 201. pułku piechoty na froncie w wojnie polsko-bolszewickiej.
W latach 1921-25 studiował na wydziale filozoficznym UJ. Specjalizował się w historii średniowiecznej i historii sztuki, ale nie ograniczał się tylko do tego zakresu. Doktorat uzyskał w 1927 r. na podstawie pracy "Ród Odrowążów w wiekach średnich". W okresie krakowskim związał się z organizacją katolicką "Odrodzenie", której opiekunem był o. Jacek Woroniecki. Po odbyciu służby wojskowej podjął pracę w poznańskim szkolnictwie. Habilitował się w 1933 r. na podstawie pracy "Pomorze w dobie wojny trzynastoletniej", wiążąc się z Uniwersytetem Poznańskim. W okresie poznańskim związał się ze środowiskiem skupionym wokół Prymasa A. Hlonda. Brał udział w organizowanym w tym mieście w 1936 r. kongresie tomistycznym. W tamtym czasie powstały m.in. takie jego prace, jak "Wychowanie personalistyczne" (1936) oraz "Społeczny ustrój średniowiecza" (1938). Kampanię wrześniową odbył jako oficer rezerwy w 7. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Za mężny udział w walce otrzymał krzyż srebrny Virtuti Militari. Po wojnie wrócił do wykładów na swoim uniwersytecie, ale niebawem (1945 r.) został powołany na Katedrę Historii Ziem Pomorskich i Krajów Nadbałtyckich w organizującym się Uniwersytecie Toruńskim. Stworzył tam silne środowisko historyków. W 1973 r. przeszedł na emeryturę. Obok doktoratów honoris causa w Toruniu i Wrocławiu w 1979 r. otrzymał przyznawaną przez KUL nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego. Zmarł 11 grudnia 1988 r.
Bibliografia prac Karola Górskiego obejmuje ponad 500 pozycji, z przewagą prac o tematyce pomorsko-krzyżackiej, m.in.: "Krótkie dzieje Prus Wschodnich", "Zakon Krzyżacki a powstanie państwa pruskiego". Zasadniczym polem zainteresowań Górskiego były jednak dzieje duchowości polskiej. Wśród wielu prac odnotować trzeba: "Od religijności do mistyki. Zarys dziejów życia wewnętrznego w Polsce 966-1799", "Dzieje życia wewnętrznego w Polsce. Wiek XIX i początek XX w.", "Zarys dziejów duchowości w Polsce" oraz "Duchowość chrześcijańską". Jemu także zawdzięczamy odkrycie i wydanie w 1965 r. "Rozmyślań dominikańskich".
PM
Nasz Dziennik 30-04-2003

Autor: DW