Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Autoportret" w Poznaniu

Treść

Do 5 maja br. można obejrzeć w Galerii AULA w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pokonkursową wystawę pt. "Autoportret 2006", prezentowaną wcześniej w Zamku Lubomirskich w Stalowej Woli. Organizowany od pięciu lat przez Lucynę Mizerę, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli międzynarodowy konkurs dla studentów uczelni artystycznych na autoportret inspirowany twórczością wybranego artysty, staje się coraz bardziej popularny w kraju i za granicą.

W ostatniej edycji konkursu udział wzięło 201 młodych artystów, w tym 53 osoby reprezentujące: Litwę, Białoruś, Mołdawię, Rosję, Słowację, Ukrainę, Czechy, Austrię, Niemcy, Węgry, Danię, Estonię, Finlandię, Szwecję, Wielką Brytanię, Francję i Holandię. Nadesłano łącznie 314 prac. Spośród autorów pięćdziesięciu prac wybranych przez jury na pokonkursowej wystawie znaleźli się m.in. studenci z Wileńskiej Akademii Sztuki, Katedry Wizualno-Projektowej w Kłajpedzie, Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Norymberdze, Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych w Budapeszcie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie, Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym.
Propozycje najmłodszych artystów Europy to nierzadko zaskakujące w swej formie obrazy, filmy video, rzeźby z futra, waty, ceramiki, różne gatunki fotografii, w tym cyfrowej, przeniesionej na płótno. Inspirowane m.in. portretem elżbietańskim, siedemnastowiecznym malarstwem flamandzkim, symbolizmem, surrealizmem, pop-artem, animowanymi filmami eksperymentalnymi Zbigniewa Rybczyńskiego, realizowanymi na taśmie video, dawały konkursowiczom możliwości nie tylko odzwierciedlania własnego wizerunku zewnętrznego, ale także podkreślenia własnej indywidualności i oddania istoty ich psychicznych doznań w kontakcie z rzeczywistością.
Jury konkursowe nie przyznało w tej edycji Grand Prix. Nagrodę I stopnia w wysokości 5 tys. zł. zdobyła Bianka Dziewanowska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za videoprezentację zatytułowaną "Oko", inspirowaną malarstwem francuskiego symbolisty Odilon Redona. Przyznano też dwie nagrody II stopnia po 2,5 tys. złotych. Otrzymały je: Anna Rzeźnik, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za portret przestrzenny powstały pod wpływem obrazu "Futrzane śniadanie" surrealistki Meret Oppenheim oraz Hiromi Nishimoto, studentka Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze za film video, inspirowany obrazem "Dziewczyna w perłowych kolczykach" flamandzkiego mistrza Jana Vermeera. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Justyna Sztela (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), Angelika Milaniuk (Instytut Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie), Anna Białkowska, Paweł Ziemian i Jarosław Janas (Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu).
Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace oraz zakwalifikowane przez jury do wystawy pokonkursowej znalazły się w specjalnie opracowanym do wystawy katalogu, wydanym w języku polskim i angielskim. Warto podkreślić, że kolekcja nagrodzonych prac tworzy w stalowowolskim muzeum unikatowe zbiory sztuki najmłodszych artystów z Polski i innych krajów europejskich.
Poznańska wystawa z pewnością zachęci kolejnych młodych artystów do udziału w nowej, szóstej edycji konkursu "Autoportret". Konkurs rozszerza się z każdym rokiem - już wiadomo, że w tegorocznej edycji może brać udział młodzież nie tylko z Polski, Europy, ale także z artystycznych uczelni Stanów Zjednoczonych. W konkursie przewidziana jest atrakcyjna nagroda - 2500 euro dla zdobywcy Grand Prix lub podział tej sumy między kilkoro laureatów, w zależności od decyzji jury. Ale, jak podkreśla Anna Garbacz ze stalowowolskiego muzeum, bardzo cenna dla początkującego twórcy jest również opinia o jego pracy zasiadających w jury wybitnych artystów współczesnych. Samo zakwalifikowanie do pokonkursowej wystawy jest już wyróżnieniem.
Nadsyłane prace mają być inspirowane dziełami uznanych artystów, poprzez które młodzi pragną wyrazić i zrozumieć samego siebie. O wyborze twórcy decydują uczestnicy konkursu. Jury zaznacza, że autoportrety nadsyłane na konkurs nie powinny być cytowaniem dzieł wybranego artysty, lecz inteligentnym rozwinięciem czy przekształceniem języka, kodu wybranego artysty. Zarówno idea dzieła, jak i jej formalny nośnik powinny stanowić spójną całość. Najwyższe uznanie uzyskują prace, które spełniają te warunki, ale jednocześnie je przekraczają i posiadają wyraźny rys osobowości autora. W tym roku otwarciu wystawy towarzyszyć ma również międzynarodowe seminarium pt. "Dialog nowoczesności z tradycją". Termin nadsyłania prac konkursowych (maksymalnie trzech), o dowolnej formie wypowiedzi oraz formacie, na adres: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1, 37 - 464 Stalowa Wola, mija 2 września 2007 roku.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2007-04-27

Autor: wa