Autografy wybitnych kompozytorów
Treść
Od wczoraj w Bibliotece Jagiellońskiej można oglądać wystawę manuskryptów "Beethoven. Dziedzictwo i rezonans". Ekspozycja tradycyjnie towarzyszy Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena, którego już dziesiąta edycja odbędzie się w tym roku.
Na wystawie w Krakowie zobaczymy szkice i manuskrypty Beethovena. Obok arcydzieł patrona festiwalu są również rękopisy, autografy wybitnych jego poprzedników: Jana Sebastiana Bacha, Józefa Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zaprezentowano dzieła późniejszych wielkich kompozytorów, m.in.: Fryderyka Chopina, Feliksa Mendelssohna, Franciszka Schuberta, Roberta Schumanna, Jana Brahmsa, a z współczesnych twórców - Krzysztofa Pendereckiego.
- Wystawa została tak pomyślana, aby być w zgodzie i harmonii z tematem tegorocznego festiwalu. Zaprezentowano manuskrypty tych, którzy przygotowali twórczość Beethovena, a także jego wielkich kontynuatorów. Ma zatem miejsce analiza dziedzictwa i rezonansu twórczości Beethovena - mówił podczas wernisażu prof. dr hab. Władysław Miodunka, prorektor UJ.
Jak podkreśliła Elżbieta Penderecka, dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, wystawa jest spotkaniem z tajemnicą powstawania dzieł muzycznych, odsłanianiem pracy twórcy.
Na wystawie starano się zaakcentować przypadające w tym roku jubileusze: 250-lecie urodzin Mozarta, 100-lecie urodzin Dymitra Szostakowicza, 40-lecie prawykonania Pasji wg Świętego Łukasza Krzysztofa Pendereckiego.
Ekspozycja będzie czynna do 14 kwietnia (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 14.00 - wstęp wolny).
Oficjalne otwarcie tegorocznego, dziesiątego już Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena pod hasłem "Beethoven: Dziedzictwo i rezonans" odbędzie się w Warszawie 3 kwietnia. Na program festiwalu złoży się ponad 30 koncertów, które zabrzmią w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Bydgoszczy. Weźmie w nim udział około 2 tys. artystów, w tym światowe sławy.
Patronat nad festiwalem objęli m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2006-03-29
Autor: ab