Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Austria chce silniejszej pozycji Polski

Treść

Przyszłość traktatu konstytucyjnego Unii Europejskiej była głównym tematem rozmów premiera Jarosława Kaczyńskiego z kanclerzem Austrii Alfredem Gusenbauerem podczas spotkania w Warszawie. Wczoraj prezes Rady Ministrów zaznaczył, że Polska jest za tym, aby Wspólnota była zorganizowana na bardziej przejrzystych i demokratycznych zasadach. Na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli 21 i 22 czerwca będzie dyskutowana sprawa eurokonstytucji, w tym m.in. kwestia sposobu podejmowania decyzji w Radzie Unii Europejskiej. - Polska chce w dosyć zasadniczy sposób zmienić kształt traktatu konstytucyjnego UE - powiedział premier Jarosław Kaczyński.

Polska jest za zmianą sposobu głosowania na system pierwiastkowy - korzystny dla państw średniej wielkości. - Uważamy, że rozwiązanie, które odwołuje się do pierwiastka ludności, jest rozwiązaniem najlepszym, najbardziej umocowanym w demokratycznej wizji Unii Europejskiej - powiedział szef polskiego rządu. - Rozwiązanie - przecież nie przez nas wymyślone, to jest stary pomysł - które odwołuje się do pierwiastka ludności, jest rozwiązaniem najlepszym, najbardziej umocowanym w demokratycznej wizji UE - podkreślił szef polskiego rządu.
Zdaniem premiera Kaczyńskiego - jeżeli liczne kraje, w tym Polska, muszą się zgodzić na daleko idące osłabienie swojej pozycji, to musi być tego jakaś podstawa. - To nie może być arbitralne - podkreślił premier Kaczyński. I dodał, że obecne rozwiązania są w gruncie rzeczy całkowicie arbitralne. - Warto ubiegać się o to, aby UE była zorganizowana na bardziej demokratycznych i przejrzystych zasadach niż to jest w tej chwili przewidziane. Jesteśmy przekonani, że konferencja brukselska może tak skonstruować mandat, żeby ta sprawa mogła być jeszcze omówiona i załatwiona w ciągu mniej więcej roku w sposób pozytywny - powiedział premier.
Chociaż kanclerz Alfred Gusenbauer deklarował, że Austria chce silniejszej pozycji Polski w Unii, to jednocześnie przekonywał, że konieczne jest szybkie porozumienie na forum UE w kwestii traktatu konstytucyjnego. - Nie można ryzykować wieloletniej dyskusji, bo na końcu będziemy musieli sobie zadać pytanie, czy było warto - powiedział kanclerz Austrii.
Grzegorz Lipka
"Nasz Dziennik" 2007-06-12

Autor: wa

Tagi: austria traktat konstytucyjny