Atomowa współpraca
Treść
Bezpieczeństwo energetyczne oraz sytuacja Polaków na Litwie to główne tematy wczorajszej wizyty premiera Litwy. Gediminas Kirkilas przyjechał do Polski po raz pierwszy. Jest on też pierwszym zagranicznym gościem przyjmowanym przez premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Premier Jarosław Kaczyński powiedział, że Polskę i Litwę łączy "wiele wspólnego, nie tylko z powodów geograficznych i historycznych, ale także jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa energetycznego, polityki Unii Europejskiej, ekologii i spraw bałtyckich". Natomiast premier Gediminas Kirkilas podkreślił, że "niezależnie od zmiany rządów w Polsce i na Litwie kontynuowane jest partnerstwo strategiczne między oboma krajami".
Kirkilas zaprosił Polskę do udziału w budowie trzeciego, nowego reaktora w elektrowni atomowej. - Planujemy budowę trzeciego reaktora w Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, w której uczestniczą Litwa, Łotwa i Estonia - powiedział Gediminas Kirkilas. Dodał, że niezbędna byłaby wówczas budowa mostu energetycznego między Polską a Litwą, co pozwoliłoby im połączyć się z siecią zachodnioeuropejską, a nam sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej. Szef litewskiego rządu odniósł się również do wejścia spółki PKN Orlen na ich rynek. - Jest to bardzo istotny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego obu krajów oraz rozwoju gospodarek - stwierdził Kirkilas. Delegacja litewskiego rządu spotkała się wczoraj z przedstawicielami resortu skarbu oraz PKN Orlen. Głównym tematem spotkania był harmonogram przejmowania przez płocki koncern rafinerii w Możejkach, w tym przygotowanie pełnej dokumentacji pozwalającej na uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na przeprowadzenie transakcji.
Jarosław Kaczyński, pytany o Gazociąg Północny, który znalazł się na liście priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej, poinformował, że w trakcie rozmów z premierem Kirkilasem ustalili, że budowa rurociągu rosyjsko-niemieckiego "nie jest przedsięwzięciem, które leży w interesie Polski i Litwy". - Mówiliśmy też o jego aspektach ekologicznych i o konieczności podniesienia tych aspektów ekologicznych i o współpracy państw bałtyckich w tej kwestii - zauważył Jarosław Kaczyński. Premier Polski zapowiedział też, że "w pewnych kwestiach" dojdzie do kontaktów między ministerstwami spraw zagranicznych i resortami gospodarczymi obu krajów. Jednak nie wyjaśnił, o jakie kwestie chodzi.
Przy okazji wizyty w Warszawie Kirkilas poruszył kwestie pisowni nazwisk Polaków na Litwie. - Pierwszy projekt w sprawie pisowni został zgłoszony do Sejmu, ale posłowie stwierdzili, iż nie jest on zgodny z konstytucją, która mówi, aby wszystkie nazwiska na Litwie były pisane w języku urzędowym - tłumaczył. Dodał, że jego rząd szuka kompromisu w tej sprawie i może nazwiska będą pisane w wersji litewskiej i polskiej.
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2006-07-28
Autor: wa