Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Atomowa współpraca

Treść

Stany Zjednoczone i Indie sfinalizowały wczoraj umowę o współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez prezydenta George'a W. Busha oraz premiera Indii Manmohana Singha, hinduskie władze uzyskają dostęp do amerykańskich atomowych technologii. W zamian zezwolą na inspekcje swych obiektów nuklearnych.

Zachodnie agencje podkreślają, że zawarte porozumienie jest spektakularnym rezultatem wczorajszego spotkania Busha z Singhem. Zakłada ono bezprecedensowe udostępnienie Indiom przez Stany Zjednoczone cywilnych technologii jądrowych, mimo że Delhi nie podpisało międzynarodowego układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Indie zobowiązały się ze swej strony otworzyć własne obiekty jądrowe dla międzynarodowej inspekcji. Prezydent Bush, który po raz pierwszy składa wizytę w Indiach, nazwał porozumienie "historycznym". "To porozumienie było konieczne. Przyniesie ono korzyści obu naszym krajom" - cieszył się Bush.
Amerykański prezydent zastrze gł jednak, że zawarta umowa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Kongres, co może okazać się trudne, ponieważ Indie nie podpisały traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. BBC zwraca uwagę, że porozumienie kończy okres międzynarodowej izolacji Indii z powodu swojej polityki nuklearnej. Krytycy twierdzą jednak, że umowa jest złym sygnałem wysłanym dla takich krajów, jak Iran, którego ambicjom atomowym Waszyngton się sprzeciwia.
Wizyta Busha w Delhi odbywa się w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Na ulicach stolicy oraz innych miast przeciwko niej demonstrowało tysiące ludzi. JS

"Nasz Dziennik" 2006-03-03

Autor: ab