Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Atom w Żarnowcu

Treść

Żarnowiec (pomorskie), Klempicz (wielkopolskie) i Kopań (zachodniopomorskie) - to najlepsze lokalizacje dla elektrowni jądrowej w Polsce. Wyniki rankingu, w którym pod uwagę brano aż 28 miejscowości, ogłosiła wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska. Resort preferuje zwłaszcza te dwie pierwsze lokalizacje, gdyż o budowie elektrowni mówi się tam od 30 lat (w Żarnowcu w latach 80. budowa ruszyła, ale została przerwana) i jest tam "wyższy poziom świadomości społecznej".
Polska Grupa Energetyczna, która ma zająć się budową siłowni jądrowych, zapowiada, że do końca roku chce wskazać lokalizacje pod dwie pierwsze elektrownie. Prezes PGE Tomasz Zadroga nie kryje, iż ranking ministerialny będzie podstawą do podejmowania tej decyzji. To zaś wskazuje właśnie na Żarnowiec i Klempicz.
PGE utworzyła już dwa konsorcja, które zajmą się budową elektrowni. Pierwsze z francuskim koncernem EDF, a drugie z japońsko-amerykańską grupą GE Hitachi Nuclear Energy Americas. Zagraniczne firmy mają nam dostarczyć niezbędne technologie, w tym reaktory atomowe. Zawiązana też została spółka, w której docelowo PGE będzie mieć 51 proc. akcji, a zagraniczny partner - 49 procent. Budowa pierwszej siłowni ruszy w 2014 r. i potrwa najpóźniej do 2020 roku. Wiceminister Trojanowska pytana o kwestię technologii, która będzie zastosowana w siłowniach, powiedziała, że mamy do wyboru kilku dostawców reaktorów generacji 3+. Będą to na pewno sprawdzone urządzenia. Wśród potencjalnych dostawców technologii wymieniła amerykańskie firmy Westinghouse, General Electric oraz francuską spółkę Areva, a także producentów japońskich i koreańskich. Zakłada się, że koszt budowy dwóch elektrowni to około 40 mld złotych.
KL
Nasz Dziennik 2010-03-17

Autor: jc