Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Aspekt Polski" szkaluje posłów PiS

Treść

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zbierają podpisy pod poprawką do projektu zmiany Konstytucji, która daje gwarancje dla życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Tymczasem kilka dni temu redakcja "Aspektu Polskiego" - miesięcznika sympatyzującego z Ligą Polskich Rodzin, wydawanego przez Katolicki Klub im. św. Wojciecha - rozesłała e-maile do łódzkich dziennikarzy i powiadomiła ich, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu PiS głosowało przeciwko obronie życia.
- Już na zeszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu przygotowaliśmy poprawkę do projektu zmiany w Konstytucji - powiedział nam poseł Dariusz Kłeczek z PiS. - Jest ona ponadpartyjna - dodał. W miniony piątek pod poprawką podpisało się 38 posłów z PiS, jeden z RLN i dwóch niezrzeszonych. Poprawka miała zostać zgłoszona podczas II czytania. Sejm nie przyjął jednak wniosku LPR o natychmiastowe przejście do II czytania i skierował projekt nowelizacji do rozpatrzenia w komisji nadzwyczajnej.
- Może dobrze się stało, bo więcej osób będzie miało możliwość podpisania się pod poprawką - mówią posłowie PiS. Wnioskodawcy chcą, by artykuł 38. Konstytucji otrzymał brzmienie: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci". Zdaniem Dariusza Kłeczka, taki zapis pozwoli na ochronę przed eutanazją.
Głosowanie odbędzie się najwcześniej podczas pierwszego styczniowego posiedzenia Sejmu. Do tego czasu obrońcy życia będą zabiegali o uzyskanie większości konstytucyjnej - w Sejmie to 307 posłów.
Tymczasem o głosowaniu po sejmowej debacie na temat ochrony życia na stronach internetowych miesięcznika "Aspekt Polski" czytamy w anonimowym tekście: "W piątek, 27 października br., 46 posłów Prawa i Sprawiedliwości nie poparło wniosku Ligi Polskich Rodzin o przyspieszenie prac nad zmianami w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, gwarantujących ochronę życia od momentu poczęcia. 20 posłów PiS uchyliło się od odpowiedzialności i nie wzięło udziału w tym głosowaniu. Odrzucenie wniosku to zwycięstwo lewicy i liberałów, którzy drwinami i śmiechem na sali obrad przyjęli postawę znacznej części posłów PiS".
Dzień po głosowaniu redakcja "Aspektu Polskiego" rozesłała do wielu dziennikarzy - w tym do nas - e-mail z fragmentem wypowiedzi dla tego miesięcznika, pod którym widnieje podpis Mirosława Orzechowskiego (wiceminister edukacji, do niedawna redaktor naczelny pisma): "Byłem na sali sejmowej, kiedy posłowie PiS-u głosowali przeciw obronie życia. Tak niewiele brakowało, żebyśmy już mogli myśleć, że mali Polacy nie będą mordowani. Nigdy nie zapomnę wrzasku radości Senyszynowej, Iwińskiego, Jarugi-Nowackiej...".
Pełniąca obowiązki redaktor naczelny "Aspektu Polskiego" Iwona Klimczak powiedziała: - To było istotne głosowanie i redaktor dyżurny uznał, że należy o tym poinformować. Według niej, w najbliższym wydaniu gazety na pewno ukaże się tekst poświęcony temu, co działo się w Sejmie. - Nie jest jednak powiedziane, że wszystkie artykuły ze strony internetowej są drukowane - dodała Klimczak.
Podobnie jak PiS, również LPR chce, by w toku prac nad nowelizacją art. 38. Konstytucji proponowany zapis o prawnej ochronie życia człowieka "od momentu poczęcia" uzupełnić o słowa "do naturalnej śmierci". LPR ma zgłosić tę poprawkę w trakcie II czytania projektu zmian w Konstytucji. Takie stanowisko przedstawił w sobotę członek Zarządu Głównego LPR Piotr Ślusarczyk podczas II Kongresu Kobiet LPR w Warszawie.
Anna Skopinska

"Nasz Dziennik" 2006-11-03

Autor: wa

Tagi: ochrona zycia poczetego zmiana w konstytucji eutanzja