Arcydzieła polskiej rzeźby ludowej
Treść
W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie prezentowana jest wystawa polskiej rzeźby ludowej z kolekcji Wincentego P. Śliwińskiego, przekazanej stołecznej placówce w latach 2003-2004 przez żonę kolekcjonera. Dzieła te przez dziesięciolecia nie były udostępniane publiczności.
Wincenty Piotr Śliwiński (1915-2003), malarz, lutnik, poeta, należał do znanych i niezwykle wrażliwych na piękno dawnej sztuki ludowej kolekcjonerów. Jego pasja zaczęła się w połowie lat 30., kiedy podczas studenckich praktyk, przemierzając wsie w okolicach Płocka, zachwycił się rzeźbami umieszczonymi w przydrożnych kapliczkach i na wiejskich cmentarzach. W ostatnich latach poprzedzających II wojnę światową i w pierwszych latach powojennych artysta penetrował wsie Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski i Małopolski.
Kolekcja zgromadzona przez Śliwińskiego należy do najcenniejszych nabytków Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie ostatnich wielu lat. Małżonka kolekcjonera Eugenia Śliwińska podarowała muzeum blisko 200 obiektów z zakresu ceramiki, snycerstwa i dawnej sztuki ludowej. Najbardziej wartościową część daru stanowią zabytki XIX-wiecznej sztuki ludowej: 9 niezwykle cennych obrazów z warsztatów częstochowskich i małopolskich oraz 96 rzeźb. Przedstawiają one najważniejsze wizerunki w dawnej polskiej sztuce ludowej: Chrystusa Ukrzyżowanego i Frasobliwego, figury Matki Bożej Skępskiej, Piety oraz postacie świętych. Kolekcja jest tym cenniejsza, że wszystkie obiekty zostały opatrzone przez Śliwińskiego metryczkami informującymi o ich pierwotnej lokalizacji.
Dzieła przekazane obecnie muzeum przez dziesięciolecia nie były prezentowane publiczności. Teraz mogą wypełnić lukę w badaniach nad sztuką ludową, stać się przedmiotem studiów oraz zachwycać widzów swą piękną formą, ekspresją i siłą wyrazu. Ekspozycja będzie czynna do 5 marca przyszłego roku.
EI
"Nasz Dziennik" 2005-11-25
Autor: ab