Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Arcybiskup Michalik na czele Episkopatu

Treść

Ksiądz arcybiskup Józef Michalik został wczoraj ponownie wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na kadencję 2009-2014. Metropolita przemyski ma niespełna 68 lat. Jego wyboru księża biskupi dokonali w drugiej turze. Jak zapewnił, nie spodziewał się ponownego powierzenia mu funkcji przewodniczącego. Zgłoszono w sumie 14 kandydatów na to stanowisko. Natomiast wiceprzewodniczącym Episkopatu został wybrany już w pierwszej turze, również na drugą kadencję, ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
- Są takie sytuacje, zwłaszcza w życiu kapłańskim, że człowiek niejednokrotnie wbrew sobie musi podjąć kolejne wyzwanie, zadania, mimo że jest przekonany, że kto inny mógłby wykonać je lepiej czy skuteczniej - powiedział ksiądz arcybiskup na spotkaniu z dziennikarzami tuż po wyborze. Wyjaśnił tym samym, dlaczego wycofał prośbę o niebranie go pod uwagę jako kandydata na przewodniczącego. Wyznał, że z czystym sumieniem zagłosowałby na pozostałych 41. biskupów, którzy mogli kandydować. Wśród najważniejszych zadań na nową kadencję ksiądz arcybiskup wymienił dalsze podążanie za Chrystusem i słuchanie znaków czasu, czyli otwartość na rozwiązywanie współczesnych problemów, takich jak m.in. kryzys moralny i gospodarczy. Podsumowując minione 5 lat, powiedział, że w tym okresie zwłaszcza w trudnych chwilach otrzymał wiele życzliwości od wszystkich biskupów.
Kwestia wyboru przewodniczącego zdominowała wczorajsze obrady i budziła największe zainteresowanie, jednak księża biskupi poruszyli wczoraj także szereg innych kwestii, mówili między innymi o zagadnieniach związanych z powołaniami do kapłaństwa i życia zakonnego.
Na wczorajszym zebraniu plenarnym obecnych było 94 biskupów, z których 92 miało prawo głosu przy wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczącego KEP. Wśród nich był ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski, który ma prawo głosu ze względu na powierzoną mu przez Stolicę Apostolską funkcję duszpasterza Polonii, oraz ks. bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej. Głosowanie rozpoczęło się od wyłonienia kandydatów. W tajnym głosowaniu księża biskupi wskazali 14 spośród 42 ordynariuszy. Głosowanie na przewodniczącego odbyło się podczas drugiej sesji wczorajszych obrad. Prowadził je ks. Prymas wraz z ks. bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem generalnym Episkopatu.
Po pierwszej turze głosowania żaden z biskupów nie uzyskał wymaganej połowy głosów plus jeden. Przewodniczący został wyłoniony w drugiej turze, do której przeszło sześciu hierarchów. Wyniki ogłosił ks. Prymas. Jak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami ks. dr Józef Kloch, rzecznik Episkopatu, ks. abp Michalik - gdy został zapytany o to, czy przyjmuje to stanowisko - był wyraźnie wzruszony ponownym wyborem, którego się nie spodziewał. - Ksiądz arcybiskup wywiózł już z Warszawy wszystkie swoje rzeczy - wyjawił ks. Kloch.
Na stanowisko wiceprzewodniczącego Episkopatu spośród 11 zgłoszonych kandydatów został ponownie wybrany ks. abp Stanisław Gądecki. Urodził się w 1949 r. w Strzelnie, święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. w Gnieźnie, od 1992 r. pełnił funkcję biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, a od 2002 r. stoi na czele metropolii poznańskiej. Ma doktorat z teologii biblijnej, jest przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa KEP i konsultorem Papieskiej Komisji ds. Religijnych Relacji z Żydami.
Zebranie plenarne Episkopatu rozpoczęło się od przemówienia ks. abp. Józefa Michalika, który podsumował swoją 5-letnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Episkopatu. Wśród najważniejszych wydarzeń minionego czasu wymienił śmierć Sługi Bożego Jana Pawła II oraz wybór Benedykta XVI i jego pielgrzymkę do naszego kraju. Wprowadził także księży biskupów w tematykę obrad. Poruszył kwestię powołań kapłańskich i zakonnych, memoriału w sprawie rodziny i polityki prorodzinnej oraz zagadnienia związane z kryzysem gospodarczym.
Księża biskupi wysłuchali również przemówienia założyciela neokatechumenatu Kiko Argüello. Ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz siedlecki, w rozmowie z KAI wyjaśnił, że Kiko Argüello przedstawił księżom biskupom historię Drogi, jej założenia i zadania. Gość zebrania plenarnego podkreślił, że Droga Neokatechumenalna ma być powrotem do tego, co stanowi fundament istnienia Kościoła od samego początku, czyli do przekazywania praktyki chrześcijańskiej poprzez wtajemniczenie, czyli stopniowe, progresywne wdrażanie zarówno w doktrynę, jak i praktykę życia przez budowanie małych wspólnot.
Podczas dwudniowych obrad księża biskupi mają w sumie do omówienia około 50 kwestii, wśród których znajdą się także te najbardziej dyskutowane obecnie w naszym kraju, jak pomoc w czasie kryzysu czy eutanazja. Księża biskupi zapoznają się również z listem Stolicy Apostolskiej na temat raportu prac Kościelnej Komisji Historycznej. Na zakończenie obrad wydadzą jak zawsze specjalny komunikat.
Maria Popielewicz

Arcybiskup Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 r. w Zambrowie (diecezja łomżyńska). Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1964 r. w Łomży. Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a następnie w Rzymie, gdzie w 1972 r. uzyskał tytuł doktora teologii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza - "Angelicum". Przez sześć lat pracował w diecezji łomżyńskiej, a następnie wyjechał do Rzymu, gdzie przez osiem lat pełnił odpowiedzialne funkcje m.in. w Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Piastując funkcję rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, wielokrotnie gościł hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce.
W październiku 1978 r. był jedną z osób żegnających ówczesnego metropolitę krakowskiego ks. kard. Karola Wojtyłę udającego się na historyczne już konklawe. Mianowany 1 października 1986 r. ordynariuszem gorzowskim w swoim zawołaniu biskupim umieścił słowa "Numine Tuo Domine" (Mocą Twoją, Panie). Sakrę biskupią otrzymał z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra. Wraz z podziałem administracyjnym Kościoła w Polsce 17 kwietnia 1993 r. został ustanowiony arcybiskupem metropolitą przemyskim - 68. ordynariuszem w historii Kościoła przemyskiego i drugim z rzędu metropolitą. W latach 1995-1999 przewodniczył pracom, najdłuższego w dziejach Kościoła przemyskiego, synodu archidiecezji. Niewątpliwą zasługą ks. abp. Michalika była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w archidiecezji przemyskiej i kanonizacja - w czerwcu 1997 r. w Krośnie - patrona archidiecezji bł. Jana z Dukli, ponadto beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Balickiego i kanonizacja bł. bp. Józefa Sebastiana Pelczara. Istotne miejsce w sercu pasterza przemyskiego zawsze zajmowała troska o wiernych i podnoszenie poziomu życia religijnego w archidiecezji. Wśród wielu ważnych inicjatyw podejmowanych przez ks. abp. Józefa Michalika był m.in. I Kongres Akcji Katolickiej w Archidiecezji Przemyskiej w listopadzie 2000 r. w Jarosławiu, a także ogłoszenie 2001 r. Rokiem Biblii i Intronizacja Pisma Świętego w Rodzinach.
Ksiądz arcybiskup Michalik sprawuje wiele ważnych funkcji w Kościele, jest m.in. członkiem Kongregacji ds. Biskupów, konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich, przewodniczącym Komisji ds. Świeckich Rady Biskupów Europy oraz przewodniczącym Rady Episkopatu ds. Polonii. Od 1999 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a od 18 marca 2004 r. jest przewodniczącym KEP.
MaK
"Nasz Dziennik" 2009-03-11

Autor: wa