Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Archeolodzy w katedrze

Treść

Są pierwsze wyniki badań archeologicznych wykopalisk odkrytych w łomżyńskiej katedrze. Najstarsze pochówki pochodzą z XVI w. i są wśród nich szczątki księdza Jana Wojsławskiego - budowniczego świątyni. Murowane krypty odkryto przypadkowo w sierpniu ubiegłego roku, kiedy rozpoczynał się remont prezbiterium katedry.
Szczątki ks. Jana Wojsławskiego odkryte zostały w najstarszej części wykopaliska. Jest to ceglany cokół i krypta. Cokół to też jedyne niezbadane do tej pory miejsce w prezbiterium. Może kryć cenne dla historii miasta tajemnice.
- Pod cokołem archeolodzy spodziewają się znaleźć XVI-wieczne zabytki, szczególnie ceramikę - powiedział ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Michała Archanioła w Łomży.
Podczas wykopalisk odkryto dziesięć murowanych krypt i kilkadziesiąt ludzkich szkieletów. Większość pochowanych to mężczyźni. Grzebanie zasłużonych ludzi w kościołach było w owym czasie powszechnie praktykowane. Pochówków w łomżyńskiej świątyni zaprzestano pod koniec XVIII wieku. Wiadomo o tym z historycznego dokumentu, w którym wspomina się o pogrzebaniu w tym miejscu jednego z konfederatów barskich. Później do krypt nikt już nie zaglądał. Kiedy ziemia łomżyńska została włączona do zaboru pruskiego, zaborca wydał prawo zakazujące grzebania umarłych w świątyniach i wokół nich.
Łomżyńska fara jest najstarszym zabytkiem budowlanym na terenie całego województwa podlaskiego. - Ważny jest fakt, że aż tak bogate było to cmentarzysko pod prezbiterium. To oznacza, że łomżyńska fara była najszacowniejszym kościołem w tej części Rzeczypospolitej - zaznaczył ks. bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej. Ksiądz biskup zadecydował, że w miejscu odkrycia cennych wykopalisk powstanie jedna duża krypta, w której spoczną wszystkie znalezione szczątki ludzkie. W przyszłości krypta będzie udostępniana zwiedzającym.
Piękny gotycki kościół pierwotnie pw. św. Michała Archanioła i św. Jana Chrzciciela powstał w latach 1504-1525. Koszt budowy pokryli księżna mazowiecka Anna i jej synowie Janusz III i Stanisław. W 1526 r. do nowego kościoła przeniesiono ze starszej świątyni uprawnienia parafialne. Uroczystego aktu konsekracji kościoła, po roku 1531, dokonał biskup płocki Andrzej Krzycki. W latach 1691-1693, podczas generalnego remontu według planu architekta Józefa Szymona Bellotto, zmieniono wystrój kościoła z gotyckiego na barokowy. Późniejsze materiały źródłowe zawierają wzmiankę o ponownej konsekracji dokonanej w 1783 r. Kolejny remont przeszła świątynia w roku 1819, natomiast w 1921 r. kościół pw. św. Michała Archanioła został wpisany do państwowego rejestru zabytków. Po utworzeniu 28 października 1925 r. przez Papieża Piusa XI diecezji łomżyńskiej fara została podniesiona do godności katedry. Podczas II wojny światowej częściowo uszkodzoną katedrę - przed wysadzeniem w powietrze przez Niemców - uratował biskup łomżyński Stanisław Łukomski. Obecny swój wygląd świątynia zawdzięcza regotyzacji dokonanej po wojnie. W kościele katedralnym znajduje się czczony przez wiernych cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej - Matki Pięknej Miłości, koronowany w Łomży w 1991 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
Adam Białous

"Nasz Dziennik" 2006-02-20

Autor: ab