Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Arbitraż przegrany

Treść

Ministerstwo Skarbu Państwa podało wczoraj w krótkim komunikacie, że Trybunał Arbitrażowy w sporze pomiędzy Polską a Eureko uznał, iż Polska naruszyła warunki umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji pomiędzy Holandią a Polską.

Resort podał, że Trybunał "wydał wyrok częściowy w sprawie z powództwa Eureko B.V. przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej", uznając, że Polska naruszyła artykuły 3.1, 3.5 i 5 umowy o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji między wspomnianymi państwami. "Zdanie odrębne od wyroku zgłosił polski arbiter" - czytamy w komunikacie. Dalsza część postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym ma dotyczyć skutków naruszenia umowy. Zasady, według których będzie się ono toczyło, mają być określone w drodze odrębnego zarządzenia. "Wyrok - wraz z liczącym ponad 80 stron uzasadnieniem oraz liczącym blisko 20 stron zdaniem odrębnym - zostanie poddany wnikliwej analizie" - napisano w komunikacie. Eureko złożyło do Trybunału Arbitrażowego pozew przeciw Polsce w sprawie PZU, domagając się od SP zrealizowania umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którą miało kupić pakiet 21 proc. akcji PZU. Polski rząd zablokował realizację umowy, a Eureko złożyło pozew.
JM, PAP

"Nasz Dziennik" 2005-08-26

Autor: ab