Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apologia Wałęsy od magistratu

Treść

Władze Warszawy rozesłały do szkół książkę dla maturzystów wydaną przez Instytut Lecha Wałęsy. Publikacja dotyczy najnowszej historii Polski i według założeń instytutu ma stanowić odpowiedź na publikacje "odbrązawiające" postać byłego prezydenta. - To jest prywatny instytut. Dziwne, że miasto się w to angażuje - powiedział nam przewodniczący Klubu Radnych PiS w warszawskiej radzie miejskiej Marek Makuch.
"Lektura publikacji przygotowanej przez Instytut Lecha Wałęsy pomoże Wam zrozumieć procesy, które doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy dziś" - czytamy w liście adresowanym przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz do tegorocznych maturzystów.
Książka "Drogi do wolności. Drogi do wspólnej Europy" została wydana przez Instytut Lecha Wałęsy już kilka miesięcy temu i miała być rozsyłana do maturzystów wybranych miast - Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Katowic, Szczecina i Białegostoku. Do innych miast trafiła ona wcześniej, a do Warszawy w ostatnich dniach. Marek Makuch, szef Klubu Radnych PiS w warszawskiej radzie miejskiej, zwraca uwagę, że instytut ten reprezentuje osobę byłego prezydenta, czyli "mamy do czynienia z taką wizją, jaką on będzie chciał przedstawić społeczeństwu". Makuch podkreśla, że należy zachować daleko idącą ostrożność, jeśli chodzi o wspieranie dystrybucji tego typu prywatnych wydawnictw. - Samorząd jest dla wszystkich mieszkańców - podkreśla.
Książka została wydana w nakładzie 40 tys. egzemplarzy, a jej druk sfinansowało w części Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach cyklicznego programu "Promocja wiedzy o Polsce". Podręcznik powstał pod redakcją prof. Jerzego Eislera, przy współpracy m.in. prof. Andrzeja Paczkowskiego i Andrzeja Friszkego. Jak podkreślali przedstawiciele Instytutu Lecha Wałęsy, jest ona rekcją na "różne przekłamania" dotyczące historii Polski. Chodzi oczywiście o postać Lecha Wałęsy. W publikacji nie ma nic na temat związków byłego prezydenta z SB, o czym pisali w swojej książce inni historycy Instytutu Pamięci Narodowej. Jak wskazywali autorzy, bierze się to stąd, że książka dotyczy okresu od 1980 roku, a oskarżenia współpracy Wałęsy z SB dotyczyły lat 70. A poza tym nie jest to biografia Wałęsy.
Czytając listę miast zaangażowanych w dystrybucję książki, widzimy, że są one zarządzane przez prezydentów związanych z Platformą Obywatelską lub bezkrytycznie nastawionych do byłego prezydenta.
Jak tłumaczył nam rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Antoni Pawlak, z pomysłem wystąpił Instytut Lecha Wałęsy, a chodziło o spopularyzowanie m.in. osiągnięć samego Wałęsy, który - jak podkreślił rzecznik - "zawsze reprezentował postawy nonkonformistyczne". O czym zresztą wspomniał w swoim liście do maturzystów prezydent miasta Paweł Adamowicz. Książka została przesłana do szkół za pośrednictwem wydziału oświaty urzędu miejskiego bez angażowania kuratorium. Jak powiedziała nam rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Janina Jakubowska, tej instytucji także nie informowano o przesłanej książce. Ale jak podkreśla rzecznik, nie ma też takiego obowiązku, ponieważ to dyrektorzy szkół decydują o przekazaniu uczniom określonych wydawnictw.
Instytut Lecha Wałęsy zamierza w przyszłości rozprowadzać tę książkę wśród wszystkich maturzystów.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-05-05

Autor: wa