Apel o upamiętnienie ofiar Katynia
Treść
W 65. rocznicę zbrodni katyńskiej Sejm złożył na wczorajszym posiedzeniu hołd pamięci zdradziecko zamordowanych polskich jeńców wojennych poprzez przyjęcie stosownej uchwały. W związku z tym ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, zaapelował o ustanowienie w Polsce i na całym świecie dnia upamiętnienia Katynia.
Sejm przyjął uchwałę katyńską przez aklamację i w obecności reprezentantów organizacji katyńskich. Posłowie przypomnieli, że zbrodnia katyńska stanowi "bezprzykładny, ludobójczy mord dokonany na bezbronnych jeńcach wojennych z pogwałceniem najbardziej elementarnych zasad prawa i moralności", który "był częścią straszliwego planu dwóch totalitarnych państw - niemieckiej III Rzeszy i Związku Sowieckiego - zniszczenia Polski przez eksterminację najbardziej wartościowych i patriotycznie nastawionych jej obywateli". Sejm wyraził ubolewanie, że "do dziś zbrodnia katyńska jest przedmiotem politycznych działań zmierzających do jej zrelatywizowania i pomniejszenia, a także rozmycia odpowiedzialności sprawców". Posłowie są przekonani, że tylko ujawnienie pełnej prawdy o zbrodni oraz napiętnowanie poprzez upublicznienie nazwisk wszystkich sprawców oraz ich ukaranie poprawi stosunki polsko-rosyjskie. Dlatego Sejm oczekuje od narodu i władz rosyjskich "ostatecznego uznania ludobójczego charakteru mordu na polskich jeńcach", wyjaśnienia wszystkich jego okoliczności oraz wskazania miejsc pochówku oficerów, których grobów do tej pory nie odnaleziono. Posłowie, ubolewając nad umorzeniem rosyjskiego śledztwa, domagają się wydania wszystkich dokumentów z nim związanych oraz wyrażają poparcie dla dochodzenia prowadzonego przez IPN. Uchwałę Sejmu kończy apel do wspólnoty międzynarodowej o godne uczczenie pamięci ofiar Katynia, aby "już nigdy w przyszłości nikt nie poważył się popełnić podobnie haniebnej i bestialskiej zbrodni".
- Powiedzieliście wielką prawdę, na którą czekał cały nasz Naród - wyraził swoją wdzięczność ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski na spotkaniu przedstawicieli Rodzin Katyńskich z posłami, które odbyło się po przyjęciu uchwały w gmachu Sejmu. Ksiądz prałat odczytał apel jeńca z Kozielska w 65. rocznicę zbrodni katyńskiej. Zwrócił w nim uwagę, że nie doczekaliśmy się w tej sprawie żadnego międzynarodowego trybunału, a nawet "wmawia się nam, że domaganie się prawdy to jątrzenie i brak wdzięczności do 'wyzwolicieli'". Dlatego ksiądz prałat Peszkowski, jako "świadek, cudem ocalony jeniec z Kozielska", woła w imieniu zgładzonych o prawdę i sprawiedliwość. Są one potrzebne, aby "nigdy więcej podobne zbrodnie ludobójstwa nie powtórzyły się, aby nie pozostały bezkarne, przemilczane". Apel ma zostać przekazany głowom państw, różnym środowiskom społecznym i politycznym w kraju i na świecie. Ksiądz prałat ponowił także propozycję ustanowienia 5 marca, w którym władze sowieckie podjęły zbrodniczą decyzję, dniem upamiętnienia Katynia, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Według księdza prałata, słowo "Katyń" upamiętnia wszystkie okrucieństwa bolszewizmu, ofiary wszystkich obozów, więzień, zsyłek i gułagów.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2005-03-23
Autor: ab