Przejdź do treści
Przejdź do stopki

„Ogień” z Podhala doczekał się pomnika

Treść

Pomnik Józefa Kurasia, legendarnego „Ognia” – partyzanta walczącego z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem został odsłonięty w Zakopanem. W uroczystościach wziął udział m.in. prezydent Lech Kaczyński, a także Zbigniew Kuraś, syn „Ognia”.
Pomnik poświęcił biskup Albin Małysiak. Odbył się apel poległych, upamiętniający żołnierzy z oddziału „Ognia”. Żona partyzanta, Czesława Bocheńska otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Lech Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem.

Pomnik ma postać kopca nawiązującego formą do kurhanu. Obłożony jest kamieniami, na których wyryte zostały nazwiska „Ognia” oraz prawie stu poległych partyzantów z jego oddziału.

Inicjatywa wybudowania pomnika wyszła od Fundacji Pamiętamy, wsparcia udzieliła jej Rada Miasta Zakopane.

Józef Kuraś był przed wojną funkcjonariuszem Korpusu Ochrony Pogranicza, w czasie wojny dowódcą partyzanckim na Podhalu; a po wojnie krótko komendantem milicji w Nowym Targu i Urzędzie Bezpieczeństwa w Zakopanem. W 1945 roku utworzył oddział Błyskawica, walczący z władzą komunistyczną. Zginął w lutym 1947 roku. Do dziś nie ustalono miejsca jego pochówku.

„Ogień” do dziś uznawany jest na Podhalu za postać kontrowersyjną. Jedni uważają go za bohatera, inni twierdzą, że krzywdził zwykłych ludzi i że jego nazwisko nie zasługuje na upamiętnienie. Na Podhalu nie ma ulicy jego imienia, nie było też dotąd jego pomnika.

W piątek wdowa po „Ogniu” Czesława Bochyńska odebrała w szpitalu w Nowym Targu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, którym prezydent Lech Kaczyński uhonorował ją „w uznaniu za wybitne zasługi w działalności na rzecz niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej”.
(IAR, PAP, TVP)
pszl

"TVP" 2006-08-13

Autor: wa