Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Amerykanie wychodzą z Iraku

Treść

Stany Zjednoczone oficjalnie ogłosiły wczoraj zakończenie działań militarnych w Iraku, które kosztowały życie około 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy oraz ponad 100 tys. Irakijczyków. Witający żołnierzy powracających z Bliskiego Wschodu prezydent Barack Obama podkreślił, że choć US Army kończy ten konflikt bez zwycięstwa, to jednak i tak w sposób honorowy.

Jedną z ostatnich powracających do kraju grup żołnierzy witał wczoraj przybyły do Fort Bragg w Karolinie Północnej Barack Obama wraz z małżonką Michelle. Zwracając się do wojskowych, podziękował im za ich "nadzwyczajne osiągnięcia" dokonane podczas misji na Bliskim Wschodzie. Obama wspomniał także o około 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy z tej misji już nie powrócili. Złożył hołd im i ich rodzinom. W podsumowaniu trwającego 9 lat konfliktu zaznaczył, że choć "nie zakończył się ostateczną bitwą", to jednak "ostatecznym marszem do domu". - Jako wasz naczelny dowódca i w imieniu wdzięcznego narodu mogę z dumą powiedzieć: witajcie w domu - powiedział Obama. Zgodnie z zapowiedziami poprzedniego prezydenta George´a W. Busha, ostatni amerykańscy żołnierze (około 4 tys.) mają opuścić Irak do 31 grudnia br. Obama zapewnił jednak, że Stany Zjednoczone będą nadal udzielały Irakowi pomocy cywilnej.
Kilka godzin po przemówieniu Obamy amerykański Kongres, po wielomiesięcznych sporach (w które włączyli się także wojskowi i przemysł zbrojeniowy), ostatecznie uchwalił budżet Pentagonu na przyszły rok. Ostatnią przeszkodą na drodze do jego przyjęcia było, jak zauważa PAP, weto Obamy wobec zapisów dotyczących postępowania z osobami podejrzanymi o terroryzm. Administracja prezydenta domagała się możliwości stawiania przed sądami cywilnymi osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, na co nie chciała wyrazić zgody większość w Kongresie. Ostatecznie reprezentanci ulegli naciskowi Białego Domu. Pozostanie jednak możliwość stawiania domniemanych terrorystów przed sądami wojskowymi. Po osiągnięciu porozumienia Pentagon otrzymał ostatecznie z budżetu federalnego 662 mld dolarów. Ustawa przeszła stosunkiem głosów 283 do 136.

Marta Ziarnik

Nasz Dziennik Piątek, 16 grudnia 2011, Nr 292 (4223)


Autor: au