Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ambasadorowie wrócili do Mińska

Treść

Ambasadorowie Polski i Szwecji Leszek Szerepka i Stefan Eriksson wrócili wczoraj na Białoruś po prawie dwóch miesiącach nieobecności.

Według źródła dyplomatycznego w Mińsku, na które powołuje się PAP, Szerepka przekroczył granicę około godziny 12.00 czasu lokalnego (czyli 11.00 czasu warszawskiego) i przybył do Brześcia. Nieco wcześniej wrócił na Białoruś Eriksson. - Mogę potwierdzić powrót ambasadora do Mińska. Przyjechał dziś przed godziną 12.00 - powiedział rzecznik Ambasady Szwecji w Mińsku Aleś Łukawienkau. W piątek ma wrócić do stolicy Białorusi także czeski ambasador Ji˙rí Karas.
Władze Białorusi poprosiły ambasadora Polski oraz przedstawiciela Unii Europejskiej Mairę Morę o opuszczenie kraju i udanie się na konsultacje 28 lutego, po rozszerzeniu przez UE sankcji wobec Mińska. W geście solidarności Białoruś opuścili pozostali ambasadorowie państw unijnych. Unia zamroziła wtedy aktywa 29 firm należących do trzech oligarchów wspierających reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zapowiedzieli wówczas wprowadzanie kolejnych restrykcji, "dopóki wszyscy więźniowie polityczni nie zostaną uwolnieni". W połowie kwietnia na Białorusi zwolnionych zostało dwóch więźniów politycznych: były kandydat opozycji i rywal Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 2010 roku Andrej Sannikau oraz jego współpracownik Źmicier Bandarenka. Obaj zostali zatrzymani po powyborczych manifestacjach opozycji, oskarżeni o organizację masowych zamieszek i skazani na pobyt w kolonii karnej w bardzo surowych warunkach.
W białoruskich więzieniach wciąż pozostaje kilkunastu więźniów politycznych, w tym inny były kandydat opozycji na prezydenta Mikoła Statkiewicz, odbywający karę 6 lat kolonii karnej. W poniedziałek obradujący w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw UE podtrzymali żądanie bezwarunkowego zwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, wyrażając zadowolenie z uwolnienia dwóch z nich. Jednocześnie dyplomaci przyznali nieoficjalnie, że zdecydowano już o powrocie ambasadorów państw UE do Mińska.

PF


Nasz Dziennik Czwartek, 26 kwietnia 2012, Nr 98 (4333)

Autor: au