Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Akcja wspierania hospicjów

Treść

Dziś przypada II Międzynarodowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej, który odbywa się pod hasłem „Dostęp do opieki dla wszystkich”. W kraju rusza ogólnopolska kampania „Hospicjum to też życie”.

Celem działań edukacyjnych i informacyjnych jest w tym roku pomoc osobom, które przeżywają żałobę po stracie bliskich.

W akcję włączyli się eksperci zajmujący się tematyką straty i osierocenia. Profesor Krystyna de Walden-Gałuszko uważa, że Polacy niewiele wiedzą o żałobie, o tym, że trzeba poddać się jej poszczególnym etapom, aby żyć dalej.

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej tłumaczy, że należy uczyć, jak żyć po stracie bliskiej osoby. W program tworzenia grup wsparcia dla osób osieroconych, które cierpią z powodu utraty bliskich, włączyło się 88 hospicjów z całego kraju. W akcji uczestniczy też Kościół.

W ramach kampanii prowadzone będą zbiórki pieniężne. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na same hospicja oraz na grupy wsparcia przy nich dla osób przeżywających żałobę.

Akcję każdy może wspomóc wysyłając charytatywnego SMS-a albo zapalając wirtulany znicz. Więcej informacji na ten temat na stronie www.hospicja.pl.

Kampania trwać będzie do 30 listopada.

W Polsce działa około 500 placówek hospicyjnych. Co roku ze stratą kogoś bliskiego boryka się półtora miliona Polaków.
(IAR)
aso, bzato

"TVP" 2006-10-07

Autor: wa