AIDS - wyzwanie XXI wieku
Treść
25 lat temu odkryto pierwszy przypadek zachorowania na AIDS. W ciągu tego ćwierćwiecza - jak czytamy w przesłaniu ustępującego wkrótce sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana - choroba zabiła 25 milionów osób i zakaziła kolejne 40 milionów. Stała się także najczęstszą przyczyną śmierci wśród kobiet i mężczyzn w wieku 15-59 lat. "AIDS spowodował największy krok wstecz w historii rozwoju ludzkości. Innymi słowy, stał się największym wyzwaniem naszego pokolenia" - stwierdzono w przesłaniu skierowanym na Światowy Dzień AIDS przypadający wczoraj.
Parlament Europejski, zaniepokojony ekspansją HIV/AIDS i innych epidemii wśród najbiedniejszej ludności świata oraz brakiem działań skierowanych na zapobieganie tym chorobom, przyjął rezolucję, w której wezwał do wsparcia finansowanych przez UE programów pomocowych i edukacyjnych oraz stałego leczenia pacjentów.
Tylko w tym roku odnotowano 4,3 mln nowych zakażeń, z czego 65 proc. występuje na terenie Afryki Subsaharyjskiej. Obecnie zakażonych wirusem HIV jest niemal 40 mln ludzi. Ponad 95 proc. z nich żyje w krajach rozwijających się, a w Europie Wschodniej i Azji Środkowej liczba zakażeń wzrosła o ponad 50 proc. w ciągu dwóch lat.
Niestety, zarówno agendy ONZ, jak i struktury unijne jedyny sposób na zahamowanie szerzenia się epidemii AIDS widzą w rozpowszechnianiu antykoncepcji. Tymczasem Kościół przypomina, że tylko postępowanie zgodne z podstawowymi normami moralnymi można uznać za działanie zapobiegawcze, godne osoby ludzkiej.
Aneta Jezierska
"Nasz Dziennik" 2006-12-02
Autor: wa