Ahonen: daleko i blisko

Fin Janne Ahonen skakał najdalej i najlepiej w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Przybliżył się też znacznie do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu, zwiększając przewagę nad Norwegiem Roarem Ljoekelsoeyem o kolejne 40 punktów. Adam Małysz zajął 19. miejsce.
Dominacja świetnie w tym sezonie skaczącego Fina była w sobotę wyraźna. W obu seriach konkursowych lądował najdalej, w pierwszej jako jedyny przekroczył granicę 130 m. Wygrał zdecydowanie, wyprzedzając drugiego Niemca Georga Spaetha o prawie 12 punktów. To dużo. Trzecie miejsce zajął zwycięzca trzech ostatnich konkursów PŚ, Ljoekelsoey - choć po pierwszym skoku był dopiero 11. Ahonen jest już bardzo blisko pierwszej w karierze Kryształowej Kuli.
Małysz po raz kolejny potwierdził, że jego forma jest nie tyle słaba, co bardzo nierówna. W serii próbnej przed konkursem poszybował na 133,5 m (czwarty wynik), w pierwszej konkursowej spisał się bardzo źle, zajmował odległe 27. miejsce - tuż przed Wojciechem Skupieniem. Drugi skok mistrz świata miał jednak już naprawdę dobry - 128,5 m, co dało mu awans aż o 8 pozycji. Skupień utrzymał swą 27. lokatę.
Kibice gospodarzy liczyli na udany powrót Svena Hannawalda - ten potwierdził jednak, iż wciąż znajduje się w dołku formy - skoczył 115 m i zajął 36. miejsce. Jeszcze słabiej wypadł trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej PŚ Sigurd Pettersen - 109,5 m i 43. pozycja.
Wyniki: 1. Janne Ahonen (Finlandia) 242,8 pkt (132,5 m-133,5 m), 2. Georg Spaeth (Niemcy) 231,2 (126,5-132,5), 3. Roar Ljoekelsoey (Norwegia) 230,8 (126,0-132,5), 4. Wolfgang Loitzl (Austria) 228,8 (129,5-129,0), 5. Akira Higashi (Japonia) 226,1 (125,5-131,5)... 19. Adam Małysz 206,1 (118,5-128,5), 27. Wojciech Skupień 188,0 (120,0-120,0).
Klasyfikacja generalna Pucharu Świata: 1. Ahonen 1120 pkt, 2. Ljoekelsoey 896, 3. Sigurd Pettersen (Norwegia) 718, 4. Martin Hoellwarth (Austria) 711... 7. Małysz 525.