Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Afryka bez broni jądrowej

Treść

Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew złożył w Dumie Państwowej dokumenty dotyczące ratyfikacji traktatu o ustanowieniu w Afryce strefy wolnej od broni jądrowej. Duma powinna traktat zaakceptować bez większych oporów.
Chodzi o protokoły I oraz II do umowy o wolnej od broni jądrowej strefie w Afryce. Dokumenty te zabraniają używania oraz testowania broni nuklearnej na kontynencie afrykańskim. Jest to tzw. Traktat z Pelindaba zawarty w 1996 roku. Dokument ten stanowi, że kraje członkowskie porozumienia nie powinny przeprowadzać badań broni jądrowej, testować jej, produkować ani umieszczać na terenie Afryki. Określa też środki kontroli wykorzystywania na Czarnym Lądzie energii jądrowej w celach pokojowych.
Protokoły I i II odnoszą się do Chin, Rosji, Anglii, USA i Francji. Protokół I określa, że każda strona, ratyfikując go, zobowiązuje się nie używać jądrowych ładunków wybuchowych i nie zagrażać jego użyciem przeciwko jakiejkolwiek stronie umowy. Protokół II również zobowiązuje do nieprzeprowadzania, niewspierania i nieakceptowania testów ładunków jądrowym w jakimkolwiek kraju Afryki.
Oprócz Afryki strefy wolne od broni jądrowej utworzone zostały w Ameryce Łacińskiej i basenie Morza Karaibskiego - Umowa Tlatelolko z roku 1967, w południowej części Pacyfiku (Rarotonga z 1985 roku), w Azji Południowo-Wschodniej (umowa z Bangkoku z 1995 r.).
Wiesław Sarosiek
Nasz Dziennik 2010-08-25

Autor: jc