Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Afera łupkowa

Treść

Wszystkie siedem osób zatrzymanych przez ABW usłyszało zarzuty dotyczące przyjmowania lub wręczania łapówek. Przedstawione zarzuty dotyczą artykułu 228 kodeksu karnego, który stanowi, iż "kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". Wobec trzech zatrzymanych osób z firm, które otrzymały koncesje, zastosowano zarzuty z art. 229 mówiącego o wręczaniu korzyści majątkowych. Z ustaleń Agencji i prokuratury wynika, iż chodziło o łapówki w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Miały one być wręczane w okresie od wiosny do jesieni 2011 roku.
Zatrzymani we wtorek przez ABW, a wczoraj oskarżeni o korupcję pracownicy Ministerstwa Środowiska zatrudnieni są w Departamencie Geologii i Koncesji Geologicznych tego resortu. - Wśród nich jest dyrektor departamentu geologii Ministerstwa Środowiska - powiedział "Naszemu Dziennikowi" prokurator Waldemar Tyl, wiceszef warszawskiej prokuratury apelacyjnej. Według zgromadzonego przez prokuraturę materiału dowodowego oskarżeni pracownicy ministerstwa byli prawdopodobnie korumpowani przez przedstawicieli firm ubiegających się o koncesję. Zarzuty usłyszeli wczoraj również pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego i trzy osoby reprezentujące podmioty gospodarcze ubiegające się o przyznanie koncesji. ABW prowadziła jednocześnie czynności w Ministerstwie Środowiska, zabezpieczając tam odpowiednie dokumenty.
Wobec 6 osób postanowiono zwrócić się do sądu o areszt tymczasowy na 3 miesiące. Sąd ma 24 godziny na wydanie decyzji. Ogłosi ją najpewniej na jutrzejszym posiedzeniu. Tylko jedna z 7 oskarżonych wczoraj osób, pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego, wyszedł na wolność.
Podstawą wszczęcia śledztwa w tej sprawie były wielomiesięczne czynności służbowe realizowane przez funkcjonariuszy Departamentu Bezpieczeństwa Ekonomicznego Państwa i Delegatury Stołecznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Śledztwo prowadzone przez ABW pod nadzorem warszawskiej prokuratury apelacyjnej dotyczy przyjmowania w latach 2009-2011 korzyści majątkowych przez pracowników Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych podczas przyznawania koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż kopalin gazu łupkowego - powiedziała "Naszemu Dziennikowi" Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzecznik ABW.
Adam Białous

Nasz Dziennik Czwartek, 12 stycznia 2012, Nr 9 (4244)

Autor: au