Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim zatacza coraz większe kręgi

Treść

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości przedstawiają cennik łapówkarski oraz ujawniają nowe wątki w aferze prowadzące do Rosji. Główne dochodzenie w sprawie prowadzi belgijska prokuratura.

Socjaliści głównie z: Włoch, Grecji i Belgii (w zamian za łapówki) mieli przeforsowywać kluczowe sprawy dla bogatych arabskich krajów w Europie, m.in. zniesienie unijnych wiz dla obywateli Kataru. Wyniki poszczególnych głosowań w PE dogadywano na formalnych i kuluarowych spotkaniach. Każde spotkanie miało mieć swoją cenę, istniał specjalny taryfikator – informuje Dominik Tarczyński, poseł do Parlamentu Europejskiego z PiS. [czytaj więcej]

 

– Najnowsze doniesienia medialne mówią, że jedna poprawka kosztowała 50 tys. euro. W przypadku Maroka to było 147 poprawek. 7 milionów 350 tysięcy euro jest poszukiwanych przez służby. 25 tys. euro kosztowało jedno spotkanie tzw. konsultacyjne – wyjaśnia Dominik Tarczyński.

Dochodzenie w sprawie prowadzi belgijska prokuratura. Może ono nabrać tempa po tym, jak na współpracę z organami ścigania poszedł Antonio Panzeri, były europoseł z Włoch, który przebywa w areszcie – mówi Anna Zalewska, poseł do PE z Prawa i Sprawiedliwości.

– Kolejni są aresztowani, a około 60 jest pod obserwacją. Przeszukiwane są pokoje i biura – zaznacza Anna Zalewska.

Według „Rzeczpospolitej” wśród sprawdzanych europosłów są również Ryszard Czarnecki i Tomasz Poręba z Polski. Politycy Prawa i Sprawiedliwości przekonują, że ich wszystkie spotkania z przedstawicielami krajów arabskich oraz podróże zagraniczne były rejestrowane i nie mają sobie nic do zarzucenia.

– Myślę, że spokojnie oni się z tego wszystkiego obronią – przekonuje Piotr Kaleta, poseł z Prawa i Sprawiedliwości.

Śledczy przyglądają się też działalności posła Lopeza Ahilara, socjalisty z Hiszpanii. Utrzymywał on regularne kontakty z obecnym ministrem pracy w rządzie Kataru. Katarski minister regularnie pojawiał się w Brukseli.

Hiszpańskie media ujawniły też nagranie, na którym poseł Lopez Agilar miał otrzymywać instrukcje od przebywających już w areszcie polityków, jak głosować w sprawach ważnych dla Kataru. Hiszpan uznawany jest też za motor napędowy antypolskich rezolucji w Parlamencie Europejskim.

Nie wierzę w to, że nie brali pieniędzy za atakowanie Polski – akcentował europoseł Dominik Tarczyński na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, która dyskutowała o aferze korupcyjnej [czytaj więcej].

– Kolejna afera i znowu socjaliści, demokraci, więc pouczanie Polski w kontekście tego, co widzimy i słyszymy codziennie, jest po prostu obrzydliwe – zaznacza Dominik Tarczyński.

Kolejne doniesienia medialne prowadzą na Kreml. Rosja miała przekazać około 300 milionów dolarów na lobbing w 20 krajach, głównie europejskich. Następnym tropem lobbingu rosyjskiego może być fakt, że córka Władimira Putina wydała swoje wesele w Maroku. Z kolei sam Władimir Putin ma powiązania z szefem wywiadu marokańskiego, który organizował siatkę korupcyjną w Unii Europejskiej. Z każdym dniem nowe fakty będą wychodziły na jaw – ocenia Kacper Płażyński, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej, poseł PiS.

– Maroko czy Katar to wierzchołek góry lodowej. Nie mamy żadnych wątpliwości, że zdolności korupcyjne czy agenturalne takich krajów jak Chiny lub Rosja to zupełnie inna liga – podkreśla Kacper Płażyński.

O wpływach Kremla może świadczyć fakt współpracy gospodarczej Niemiec z Rosją, dzięki której powstały gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 oraz umarzanie długów Gazpromowi, a także próby podpisywania długoletnich gazowych umów z Rosją przez rząd PO-PSL.

 TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 25 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: afera korupcyjna Parlament Europejski