Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Abstynencja to nie dziwactwo

Treść

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Abstynent to człowiek, który wyrzeka się alkoholu, bo widzi dalej i dostrzega więcej niż inni. To człowiek wolny, który wybiera abstynencję z motywów nadprzyrodzonych, dla Pana Boga i dla drugiego człowieka. Swoją postawą staje się wsparciem dla tych, którzy mają problem z alkoholem – mówił w sobotę, 2 sierpnia, na Górze Chełmskiej w Koszalinie ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski.

Hasło „Kochająca matka zawsze trzeźwa” ustanowione w dziewięcioletnim programie Apostolstwa Trzeźwości w Polsce stanowiło motto XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości, która w sobotni ranek, 2 sierpnia, o godz. 9.00 wyruszyła sprzed kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Na trasie 3-kilometrowej pieszej wędrówki ponad 200 osób uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej prowadzonej przez ks. Karola Wnuka – duszpasterza trzeźwości archidiecezji gdańskiej.

Po dojściu na szczyt przy sanktuarium o godz. 11.00 ks. bp Tadeusz Bronakowski wygłosił konferencję „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. O godz. 13.00 przy ołtarzu polowym – ustawionym na koronie Góry Chełmskiej – uroczystej Eucharystii w intencji trzeźwości Narodu przewodniczył ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski ks. bp Edward Dajczak w koncelebrze z ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim i ośmioma kapłanami z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i archidiecezji gdańskiej.

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski cytował słowa św. Jana Pawła II, który w roku 1997 apelował w Poznaniu: „Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym dobrem. Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać z rozczarowaniem, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem”. – Po 25 latach tzw. przemian demokratycznych musimy z bólem powiedzieć, że Polska stała się w tym czasie bardziej browarna niż solidarna – stwierdził gorzko kaznodzieja. Zwrócił uwagę, że przyczyną rozprzestrzeniania się problemów z alkoholem jest jego łatwa dostępność. Nawiązując do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ks. bp Bronakowski zapytał: – A co z naszymi młodymi, podobnymi do tych, którzy w czasie zrywu powstańczego szli na barykady? Badania pokazują, że w ciągu ostatnich trzydziestu dni przynajmniej raz upił się co piąty uczeń III klasy gimnazjum i co trzeci z II klasy liceum. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja wśród naszych studentów. To przerażające!

Kaznodzieja podkreślił, że jednym ze sposobów walki z alkoholizmem jest postawa abstynencji. – To nie dziwactwo! – akcentował. Wskazał również, jak dużą wartość ma cnota trzeźwości praktykowana przez kobiety. – Jest podstawą ich duchowego piękna. Na tej urodzajnej ziemi ich wrażliwych serc zakwitną wtedy także inne cnoty chrześcijańskie – podkreślił ks. bp Bronakowski. Zapewniał, że Bóg, który nieustannie nad nami czuwa, wie, czego nam potrzeba i nigdy nie opuszcza nas w potrzebie. Kaznodzieja zachęcił do ofiarowania Bogu naszych modlitw w intencji polskich matek, trzeźwości rodzin i całego Narodu.

Jerzy Walczak, Koszalin
Nasz Dziennik, 4 sierpnia 2014

Autor: mj