Aborcjonistka w Sądzie Najwyższym
Treść
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama poinformował o powołaniu Elen Kagan na sędziego Sądu Najwyższego. Tym samym będzie ona trzecią kobietą w tym dziewięcioosobowym gremium. Kandydatura Kagan budzi jednak liczne protesty wśród Amerykanów, bo jest ona zwolenniczką finansowania aborcji z budżetu federalnego i walczy o przywileje dla homoseksualistów.
Elen Kagan zastąpi na stanowisku odchodzącego w przyszłym miesiącu na emeryturę 90-letniego sędziego Johna Paula Stevensa (sędziowie Sądu Najwyższego mogą objąć ten urząd nawet dożywotnio i nie obowiązuje ich standardowy wiek emerytalny). Ogłoszoną przez Baracka Obamę nominację musi jeszcze zatwierdzić Senat, jednak uważa się to za zwykłą formalność. Wówczas pierwszy raz w historii w dziewięcioosobowym składzie Sądu Najwyższego zasiadać będą aż trzy kobiety (zaraz po objęciu fotela prezydenckiego Obama mianował na to stanowisko Latynoamerykankę Sonię Sotomayor, która zastąpiła sędziego Davida Soutera). Kagan będzie także pierwszym od lat członkiem Sądu Najwyższego, który nie ma żadnego doświadczenia sędziowskiego - wszyscy obecni sędziowie zasiadali już wcześniej w federalnych sądach apelacyjnych.
Doktor Charmaine Yoest, przewodniczący organizacji Americans United for Life (AUL), w rozmowie z portalem LifeSiteNews podkreśla, że Kagan ma silne powiązania z organizacjami aborcyjnymi. Dlatego też jej stanowisko w kwestii popierania finansowania aborcji ze środków federalnych będzie na rękę prezydentowi Obamie, gdy do Sądu Najwyższego zaczną napływać skargi związane z wejściem w życie nowej reformy zdrowia.
Kagan jest znana także z działalności na rzecz wspierania praw LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transgenderycznych). Ben Domenech w blogu CBS napisał, że Kagan może być pierwszym "otwarcie homoseksualnym sędzią sprawiedliwości" w amerykańskim Sądzie Najwyższym. Dziennikarz po interwencji Białego Domu musiał jednak wycofać oskarżenia, jakoby Kagan była "ukrytą" lesbijką. Podobne informacje o odmiennej orientacji Elen Kagan pojawiają się jednak w mediach już od 2006 roku. Dlatego też Peter LaBarbera - szef organizacji Americans For Truth About Homosexuality (AFTAH), zajmującej się m.in. propagowaniem prawdy o homoseksualizmie i jego konsekwencjach, a także niesieniem homoseksualistom pomocy, podkreśla, iż Kagan powinna przyznać, "że jest osobiście zainteresowana taką formą związków".
50-letnia Elen Kagan poznała Baracka Obamę na Uniwersytecie Chicagowskim, gdzie była wykładowcą. Początkowo w administracji Obamy pełniła funkcję tzw. Solicitor General, czyli przedstawiciela rządu w sporach rozstrzyganych przed Sądem Najwyższym, będąc pierwszą w historii USA kobietą na tym stanowisku.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik 2010-05-12
Autor: jc