Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Abonament - oddzielna ustawa

Treść

Przepisy dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego będą ustanowione odrębną ustawą, a nie nowelizacją dotychczasowej ustawy o radiofonii i telewizji - zadecydowała na wczorajszym posiedzeniu sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Kolejne posiedzenia komisji ws. abonamentu są zaplanowane na środę i czwartek.
W komisji znajduje się pięć projektów dotyczących rozwiązań abonamentowych, trzy z nich przewidują wprowadzenie nowej ustawy, a dwa zakładają nowelizację obowiązującej ustawy o RTV. Zdaniem większości komisji, przygotowywane w Sejmie nowe zapisy dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego będą miały charakter odrębnej ustawy, a za podstawę do prac nad tym dokumentem uznano rządowy projekt dotyczący abonamentu radiowo-telewizyjnego. Projekt zakłada, że za używanie odbiornika radiowego zapłacimy 0,27 przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim, za odbiornik radiowo-telewizyjny - 0,85 proc. Zwolnieni z płacenia abonamentu byliby m.in. inwalidzi zaliczani do I grupy, niezdolni do pracy i samodzielnej egzystencji, oraz osoby powyżej 75. roku życia. Zwolnienie nie przysługiwałoby, jeśli osoba zaliczana do którejś z tych kategorii prowadzi wspólne gospodarstwo z co najmniej dwoma osobami powyżej 26. roku życia.
Zdaniem Antoniego Stryjewskiego (RKN), decyzja ta pokazuje "stan lęków, z jakimi rząd i koalicja się borykają". - Powiedziałbym, że jest to fobia. Nawet jak wystąpimy z czymś nowym i to przejdzie, to wyskakują z reasumpcją głosowania i idą od nowa - stwierdził Stryjewski. Według niego, wyłączenie abonamentu z ustawy o radiofonii i telewizji sprawi, że nie będzie wiadomo, na co abonament będzie przekazywany.
Zmiany w przepisach są konieczne po ubiegłorocznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on we wrześniu, że przepisy abonamentowe, zwłaszcza dotyczące wysokości tej opłaty, są niewłaściwie ustanawiane.
Robert Popielewicz

"Nasz Dziennik" 2005-01-05

Autor: kl