Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Abba Pistamon

Treść

Pewien brat pytał abba Pistamona: „Co mam robić, bo mam wewnętrzne trudności, kiedy sprzedaję swoje wyroby?” Starzec mu odpowiedział, że także abba Sisoes i inni sprzedawali swoje wyroby, i nie ma w tym nic złego…

Pewien brat pytał abba Pistamona: „Co mam robić, bo mam wewnętrzne trudności, kiedy sprzedaję swoje wyroby?” Starzec mu odpowiedział, że także abba Sisoes i inni sprzedawali swoje wyroby, i nie ma w tym nic złego: „Ale kiedy sprzedajesz, raz wymień cenę przedmiotu, a jeżeli potem chcesz z niej trochę opuścić, i to ci wolno: tak osiągniesz spokój”. Brat pytał dalej: „A gdybym miał skądinąd to, czego mi potrzeba, czy chcesz, żebym mimo to pracował ręcznie?” Starzec odpowiedział: „Choćbyś i miał skądinąd, nie porzucaj pracy ręcznej. Wykonuj jej tyle, ile możesz, byleby bez niepokoju” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1

Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj