Abba Netras
Treść
Tam była pustynia, cisza i ubóstwo, więc trzeba było tak rządzić ciałem, żebym nie zachorował i nie zaczął domagać się tego, czego nie miałem; a tu jest świat i jego ułudy. Jeżeli tu zachoruję, będzie komu zatroszczyć się o mnie; a nie mogę stracić w sobie mnicha.
Opowiadano o abba Netrasie, uczniu abba Sylwana, że kiedy mieszkał w swojej pustelni na górze Synaj, oddawał się umiarkowanej ascezie i dbał o potrzeby ciała; kiedy zaś został biskupem w Faran, dodał sobie wiele ostrych umartwień. Powiedział mu jego uczeń: „Abba, kiedy byliśmy na pustyni, nie umartwiałeś się tak bardzo”. Odrzekł starzec: „Tam była pustynia, cisza i ubóstwo, więc trzeba było tak rządzić ciałem, żebym nie zachorował i nie zaczął domagać się tego, czego nie miałem; a tu jest świat i jego ułudy. Jeżeli tu zachoruję, będzie komu zatroszczyć się o mnie; a nie mogę stracić w sobie mnicha” / Apoftegmaty Ojców Pustyni, tom 1
Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Autorka wielu prac teologicznych i historycznych, felietonistka. Napisała m.in. nagrodzoną (KLIO) w 1997 roku monografię „Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII do końca XVIII wieku”. Wielką popularność zyskała wydając „Oślicę Balaama. Apel do duchownych panów” (2018). Obecnie wygłasza konferencje w ramach Weekendowych Rekolekcji Benedyktyńskich w Opactwie w Żarnowcu na Pomorzu, w którym pełni funkcję przeoryszy.
Żródło: cspb.pl, 17
Autor: mj